wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 100. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego.Teatr Pantomimy świętuje
plakat wydarzenia materiały prasowe
plakat wydarzenia

Premiera przedstawienia, które specjalnie wyreżyseruje Jan Klata (jesienią 2019), rozstrzygnięcie konkursu na debiut reżyserski wraz z premierą (jeszcze zimą 2019), działania instalacyjno-performatywne, panele dyskusyjne. Okrągła rocznica twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy będzie świętowana równy rok – do 20 listopada 2019, kiedy przypada 100-lecie jego urodzin. 

Reklama

Mistrz na światową skalę Henryk Tomaszewski

– To wyjątkowa rocznica i trzeba ją uczcić w wyjątkowy sposób, jeżeli chodzi o człowieka takiego formatu – mistrza i demiurga teatru ruchu w Europie – podkreśla Zbigniew Szymczyk, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego i dodaje, że to nie tylko jego opinia.

Kiedy kilkanaście lat temu odwiedził Nederlands Dans Theater w Amsterdamie na jednej ze ścian dostrzegł zdjęcie Jerzego Kozłowskiego ze słynnej etiudy „Ziarno i skorupa” Tomaszewskiego inspirowanej rzeźbami Henry'ego Moore'a. – Fotografię podpisano jako pierwszą w Europie Wschodniej próbę tańca współczesnego docenioną przez krytykę w Europie Zachodniej – mówi Zbigniew Szymczyk.

Jan Klata znowu reżyseruje we Wrocławiu

Obchody 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego mają też  przywrócić pamięć o wybitnym mieszkańcu Wrocławia. – Do tej pory nie udało się stworzyć miejsca, które uczciłoby człowieka, który we Wrocławiu spędził tyle lat swojej twórczej pracy. – Pragniemy zaproponować widzowi we Wrocławiu, ale też widowni ogólnopolskiej możliwość przyjrzenia się twórczości Henryka Tomaszewskiego wnikliwie i podyskutowania z nią – zapowiada Agnieszka Charkot, kierownik literacka teatru.

Wśród planowanych wydarzeń obchodów są ogólnopolski konkurs na debiut reżyserski w pantomimie. – Na konkurs nadesłano dziewięć propozycji, a jury wkrótce wyłoni scenariusz do II etapu w bezpośrednich rozmowach z kandydatami – mówi Agnieszka Charkot. – Wśród propozycji tekstów są m.in. historia wróżki Wendy z „Piotrusia Pana”, ale w wieku emerytalnym, czy teksty oparte m.in. na „Medei” Eurypidesa – dodaje Agnieszka Charkot.

Na największe wydarzenie zapowiada się jednak premiera przedstawienia w reżyserii Jana Klaty, które zaplanowano na jesień 2019. Jeszcze nie wiadomo, co pokaże uwielbiany we Wrocławiu twórca, który zrealizował tu jedne ze swoich najsłynniejszych spektakli – „Lochy Watykanu” i „Nakręcaną pomarańczę” w Teatrze Współczesnym i m.in. „Dantona” w Teatrze Polskim. 

Wystawy, warsztaty, panele i spotkania

Wśród działań z okazji obchodów 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego są jeszcze instalacja z Centrum Sztuki WRO i IP Group planowana na maj 2019, czyli w terminie Biennale WRO.

Ponadto odbędzie się wiele warsztatów, paneli dyskusyjnych i spotkań z artystami, którzy współpracowali z Henrykiem Tomaszewskim.

W sieci pojawiać się też będą (zawsze 20 dnia miesiąca do listopada 2019) filmiki „Pantomima krok po kroku” dla tych, którzy chcą poznać alfabet pantomimy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl