wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 100 polskich twarzy Brave Kids w ujęciu wrocławskiego fotografa
Fragment plakatu bieżącej edycji Brave Kids, na którym znalazło się 100 dziecięcych twarzy Mateusz Bral
Fragment plakatu bieżącej edycji Brave Kids, na którym znalazło się 100 dziecięcych twarzy

Tak jak wyjątkowy jest w tym roku projekt Brave Kids, podobnie wyjątkowy jest plakat tegorocznej edycji tego radosnego festiwalu. Uwiecznione na nim dziecięce portrety, których jest aż 100, zapowiadające wielki finał, zaplanowany na 29 sierpnia we Wrocławiu, wykonał Mateusz Bral, od kilku lat dokumentujący nie tylko Brave Kids, ale także Brave Festival.

Reklama

100 twarzy, a każda wyraża dobre emocje – taki jest plakat Brave Kids 2020. Pokazuje dzieci, które uczestniczyły w artystycznych warsztatach w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu w lipcu br. Fotograf Mateusz Bral robił dzieciom zdjęcia podczas ich artystycznej pracy, gdy przygotowywały się do spektakli finałowych w swoich miastach (zobacz więcej w galerii pod tym artykułem).

– Podczas zajęć dzieci oderwały się od swojej codzienności i widać było, jakie towarzyszą im emocje. Nie ukrywały ich, nic nie udawały, po prostu były sobą. Wyzwoliły swoją dobrą energię. Wystarczyło, aby na chwilę skupiły uwagę, i powstawał niezwykły portret – mówi Mateusz Bral.

Inna, ale równie piękna edycja 

Brave Kids jest dedykowana dzieciom mieszkającym w Polsce. Takie okoliczności wymusiła pandemia, ale to czyni projekt jeszcze bardziej wyjątkowym i pokazuje jego uniwersalny wymiar. Plakat, właśnie w takiej formie, mocno podkreśla ideę i różnorodność, która stoi za Brave Kids od samego początku.

– Wszystkie dzieci mieszkają w Polsce, ale pochodzą z różnych środowisk, mają często różne pochodzenie narodowe czy etniczne. Jednak nasz model pracy z nimi jest uniwersalny: daje wolność ekspresji bez oceniania i pozwala przełamać bariery. Wspólne tworzenie wyzwala w dzieciach nieskrępowaną i czystą radość. Cieszymy się, że możemy to pokazać – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids 2020. Jak podkreśla, ważny jest jeszcze jeden aspekt związany z plakatem.

– W poprzednich edycjach dzieci dostawały szansę, by wystąpić ze swoim pokazem finałowym na profesjonalnej scenie. To często zmieniało ich życie i znacząco podnosiło poczucie własnej wartości. W tym roku jest to niemożliwe, dlatego chcemy oddać ukłon dziecięcym i młodzieżowym artystom, umieszczając ich wizerunek w przestrzeniach Wrocławia. Wiem, ile to dla nich znaczy i jak dumni są z własnej pracy artystycznej.

Przedmieście Oławskie, Ołbin, Złotniki

Brave Kids wypełnia w tym roku niemal całe dwa wakacyjne miesiące. Cykl wydarzeń jest teraz na półmetku. Warsztaty artystyczne odbyły się już w Trójmieście i Warszawie. Za nami także dwie wrocławskie odsłony – na Przedmieściu Oławskim i Ołbinie, a zaczęły się warsztaty na Złotnikach. 

W Złotnickim Centrum Spotkań spotkało się 27 osób w wieku od 6 do 14 lat pochodzenia polskiego i ukraińskiego. Efektem ich twórczej pracy będzie pokaz, z którym Brave Kids wystąpią na Złotnikach 28 sierpnia o godz. 17.30 przy ul. Wielkopolskiej 3/5. Wstęp jest wolny.

– Bardzo cieszymy się, że jesteśmy częścią tak ważnego i oryginalnego projektu. Dzieci, biorące w nim udział, są bardzo zadowolone i świetnie się bawią. Po spotkaniach integracyjnych teraz jest czas na odkrywanie i wzmacnianie ich talentów – mówi Aleksandra Kołodziej ze Złotnickiego Centrum Spotkań.

Wielki wrocławski finał

Po tym, jak zakończą się warsztaty w Wałbrzychu (28.08), Rzeszowie (29.09) i w Obornikach Śląskich (23.08), ich uczestnicy, do których dołączą dzieci z Przemyśla, Gdańska i Warszawy, gdzie kreatywne tworzenie już się zakończyło, spotkają się na wielkim finale „Brave Kids pod wrocławskim niebem” 29 sierpnia we Wrocławiu, by razem zaprezentować przygotowane spektakle.

– Tego dnia chcemy, by Wrocław stał się miejscem niepowtarzalnego święta dzieci z całej Polski – zapowiada Iwona Frydryszak i podkreśla, że tegoroczna odsłona projektu nie byłaby możliwa do przeprowadzenia bez finansowego wsparcia gminy Wrocław i Ministerstwa Kultury. 

Zobacz też:

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl