Kogeneracja odsiarczy spaliny

Za 244 mln zł wrocławska ciepłownia poprawi jakość powietrza

  • fot. Kogeneracja Wrocław

    fot. Kogeneracja Wrocław


Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. wyda ponad 244 mln zł na nową instalację do odsiarczania spalin. W inwestycji pomoże pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu w wysokości 99 mln zł. We wtorek została podpisana umowa w tej sprawie.

- Nowa instalacja do odsiarczania spalin, która zostanie uruchomiona we wrocławskiej Kogeneracji znacznie wpłynie na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu – powiedział Marek Mielczarek, prezes WFOŚ we Wrocławiu. - Dzięki nowej inwestycji aż 4,5-krotnie, ograniczona zostanie emisja dwutlenku siarki. Będzie to możliwe dzięki metoda mokrego odsiarczania spalin, która polega na przemywaniu, uprzednio odpylonych w elektrofiltrze gazowych zanieczyszczeń, wodną zawiesiną mączki wapiennej. W efekcie powstaje nieszkodliwy gips, który można ponownie wykorzystywać m.in. w budownictwie i rolnictwie.

Nowa instalacja pozwoli również wrocławskiej Kogeneracji wypełnić unijne dyrektywy środowiskowe. Zakończenie wszystkich prac jest planowane na koniec 2015 roku.

kkZgłoś uwagę