Jedna oferta w przetargu MPK na nowe tramwaje

Firma Modertrans Poznań chce wyprodukować tramwaje dla MPK Wrocław. Jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. MPK chce oprócz ośmiu tramwajów marki PESA (są już produkowane) kupić jeszcze do końca tego roku 6 pojazdów. W sumie we Wrocławiu ma się pojawić 14 niskopodłogowych i klimatyzowanych pociągów.

  • zdjęcie ilustracyjne(www.modertrans.pl)


Ale to nie wszystko, bo przetarg ogłoszony przez MPK zakłada możliwość rozszerzenia tego zamówienia w kolejnych latach o dodatkowe 16 szt.

- Chcemy wykorzystać szansę na zakup jak największej liczby tramwajów i dlatego ogłosiliśmy nowy przetarg na ich dostawę -  wyjaśnia  Jolanta Szczepańska, prezes MPK. - Z myślą o kolejnym rozdaniu unijnych środków w umowie z nowym wykonawcą zastrzegliśmy  sobie  dostawę 6 tramwajów z możliwością rozszerzenia zamówienia, tzn, że jeśli zaoferowane tramwaje nam się spodobają, będziemy mogli kupić  ich o  16 więcej . Dzięki temu bez dodatkowych procedur przetargowych będziemy mogli sięgnąć po środki z nowego rozdania na lata 2014-2020 r.

Przypomnijmy, że nowe tramwaje marki PESA przyjadą do Wrocławia na przełomie na przełomie maja i czerwca, a dwa dodatkowe pojazdy tej marki zostaną dostarczone do końca roku. Wszystkie tramwaje będą całkowicie niskopodłogowe i klimatyzowane, wyposażone w nowoczesne systemy elektroniczne i biletomaty. Początkowo zakładano, że tramwajów będzie 6, a zakupy sfinansuje Miasto. Gdy okazało się, że Unia Europejska dofinansuje ten projekt, Miasto podjęło decyzje o rozszerzeniu zakupów o dodatkowe 8 sztuk. Projekt trzeba jednak zrealizować i rozliczyć do końca 2015 r. PESA ze względu na inne zobowiązania nie była w stanie wyprodukować dodatkowych tramwajów – w ramach opcji zapewni dostawę dwóch pociągów czyli w sumie ośmiu. Aby nie stracić szansy na większe zakupy nowego taboru, MPK ogłosiło kolejny przetarg.

Dziś o godz. 13 w siedzibie spółki otwarto oferty, a właściwie jedną. Złożyła ją spółka Modertrans Poznań. Opiewa ona na łączną kwotę prawie 23 milionów złotych netto, przy czym część z tej kwoty ma zapewnić wymagane w przetargu dodatkowe wyposażenie zaplecza technicznego potrzebne do obsługi tramwajów. Modertrans proponuje wyprodukowanie nowych częściowo niskopodłogowych, klimatyzowanych tramwajów dla Wrocławia za 3, 75 mln netto za sztukę.

- Cena ta mieści się w budżecie, który przeznaczyliśmy na to zamówienie – mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik MPK. – Ale na rozstrzygniecie przetargu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Ofertę trzeba dokładnie sprawdzić pod względem formalnymi i merytorycznym. A to może potrwać nawet kilka tygodni.

źródło: MPK Wrocław

Zgłoś uwagę