56. Jazz nad Odrą. Program, gwiazdy, bilety od 20 stycznia

W tym roku na festiwalu sporo zmian – od terminu (tym razem nie będzie to ścisły przełom kwietnia i maja, a tydzień 20-26 kwietnia), poprzez miejsce inauguracji (NFM), regulamin Konkursu na Indywidualność Jazzową roku po większą nagrodę dla laureata Grand Prix. Niezmienne pozostanie natomiast fantastyczne spotkanie ze świetnymi muzykami. Bilety w sprzedaży od 20 stycznia od 12.00.

  • Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny JnO i Wojciech Siwek, członek Rady Artystycznej JnO/fot. MAT

  • Krzysztof Maj, dyrektor generalny JnO, Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny JnO/fot. MAT


56. edycja JnO ze zmianami

– Wszystko, co stałe, musi się zmieniać, podjęliśmy decyzję, aby przesunąć termin festiwalu, bo w tradycyjnym – na przełomie kwietnia i maja – nie zawierał się weekend, a scena plenerowa cieszy się, już od kilku lat, wielką popularnością – podkreśla Krzysztof Maj, dyrektor generalny Jazzu nad Odrą. Tegoroczna 56. edycja wystartuje w poniedziałek 20 kwietnia i potrwa do niedzieli 26 kwietnia.

Wielu fanów może zaskoczyć wybór miejsca inauguracji koncertu, bo zarówno Kasia Pietrzko Trio, jak i Możdżer Danielsson Fresco Trio & Holland Baroque zagrają w Narodowym Forum Muzyki.

Kasię Pietrzko komplementuje Wojciech Siwek z Rady Artystycznej JnO, ubiegłoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. – To jedna z najbardziej utalentowanych polskich artystek, ma 26 lat, a już kilka wspaniałych projektów, jako jedyny polski artysta została zaproszona na konferencję jazzahead! do Bremy – zwraca uwagę. Dotychczas artystka wraz z dwoma muzykami ze swojego tria (kontrabasistą Andrzejem Święsem i perkusistą Piotrem Budniakiem) nagrała album „Forthright Stories”.

Z kolei Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą, wystąpi na inauguracji ze swoim ukochanym trio, które tworzą wraz z nim kontrabasista Lars Danielsson i perkusista Zohar Fresco. – To najmocniejsze osobowości artystyczne, z jakimi moglem dzielić scenę – przyznaje Możdżer. Artystom towarzyszyć będzie w NFM zespół Holland Baroque, z którym Leszek Możdżer zarejestrował kilka lat temu płytę. Teraz posłuchamy zupełnie nowego materiału. 

Kolejną zmianą będzie scena freejazzowa, czyli frytowa. Dla trzech formacji zarezerwowany jest wtorek, 21 kwietnia, a usłyszymy projekt Jerzego Mączyńskiego – Jerry & The Pelican System, potem formację Kwaśny Deszcz, następnie zespół Malediwy (Marka Pospieszalskiego i Quby Janickiego).

Zmienia się Konkurs na Indywidualność Jazzową

Zmiany wprowadzono także do regulaminu Konkursu na Indywidualność Jazzową roku. Od tej edycji przesyłający swoje zgłoszenia artyści muszą udokumentować swoją działalność na polskim rynku muzycznym przynajmniej od 6 miesięcy. – Chodzi o to, by nie rodziły się składy montowane specjalnie na festiwal, tak zwani łowcy nagród i nie było takich sytuacji, jak przed laty z zespołem Świadectwo dojrzałości, który zawiązał się, zagrał koncert na Jazzie nad Odrą, wygrał festiwal, ale więcej już nigdy się na JnO nie pojawił – tłumaczy Wojciech Siwek.  

W konkursie zespoły mają do zagrania 20-minutowy program, ale artyści wystąpią jeszcze w plenerze (tam już z pełnym 40-minutowym koncertem), a laureat Grand Prix także jest zobowiązany, by wykonać kompletny program.

Ciekawym uatrakcyjnieniem nagrody głównej (to zeszłoroczna obietnica prezydenta Jacka Sutryka) będzie wsparcie Miasta Wrocław dla laureatów przy nagraniu albumu, pod warunkiem jednak, że sesja zostanie zorganizowana w ciągu roku, jaki dzieli od kolejnej edycji festiwalu.  

Gwiazdy 56. Jazzu nad Odrą

Wśród największych osobowości muzycznych tegorocznej edycji są piosenkarka China Moses, prywatnie córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater. - Zależało nam, aby zaprosić całą rodzinę, ale Dee Dee Brodgewater miała już plany – mówi Wojciech Siwek. Moses wystąpi 23 kwietnia.

Dzień później Chris Potter Trio, czyli formacja saksofonisty, który jest zaliczany w poczet najwybitniejszych mistrzów tego instrumentu, obok Charlesa Lloyda, czy Branforda Marsalisa.

W sobotę, 25 kwietnia, gwiazda lokalna, która zdobywa teraz inne kraje – wrocławski EABS (laureat 30 Kreatywnych Wrocławia w 2018 roku) i materiał z drugiej, rewelacyjnie ocenianej płyty „Slavic Spirits”, dla której inspiracją stała się mitologia słowiańska i demonologia polska. 

W ostatni wieczór, 26 kwietnia, najpierw E.J. Strickland Quintet, zespół perkusisty Enocha Jamala Stricklanda, a zaraz po nim formacja GoGo Penguin nazwana niedawno „Radiohead brytyjskiego jazzu”. na ten wieczór szczególnie czeka Leszek Możdżer. – To nie jest zespół swingujący, ale improwizujący, którego żarliwość, precyzja wykonania niesamowicie wpływa na publiczność, a ma wielu fanów wśród młodzieży – podkreśla dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą.

Nie można zapomnieć o weekendzie w plenerze (gdzie wystąpią wystąpią uczestnicy Konkursu na Indywidualność Jazzową 2020), ale i dniu wrocławskim (26 kwietnia) w 75-lecie polskiego Wrocławia. Jego dokładny program wkrótce.

Bilety na 56. edycję Jazzu nad Odrą będą w sprzedaży od poniedziałku 20 stycznia od godziny 12.00.Zgłoś uwagę