56. Jazz nad Odrą w październiku. Zobaczcie gwiazdy, które wystąpią

W tym roku na festiwalu sporo zmian. Zamiast wiosną, 56. edycja odbędzie się jesienią (6-10 października), a miejscem inauguracji będzie Hala Stulecia. Zmienił się regulamin Konkursu na Indywidualność Jazzową Roku, większa będzie nagroda dla laureata Grand Prix. Niezmienne pozostaje wiele wcześniej zapowiedzianych gwiazd, m.in. Możdżer Danielsson Fresco Trio & Holland Baroque oraz scena Impartu, którą artyści i publiczność tak lubią.

  • China Moses wystąpi 8 października w Imparcie/fot. Sylvain Norget

  • EABS zagrają 10 października w Imparcie

  • Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny JnO i Wojciech Siwek, członek Rady Artystycznej JnO/fot. MAT

  • Krzysztof Maj, dyrektor generalny JnO, Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny JnO/fot. MAT


56. edycja JnO ze zmianami

Epidemia koronawirusa wymusiła na organizatorach zmianę pierwotnego terminu imprezy. Zamiast pod koniec kwietnia pierwszy koncert 56. edycji zaplanowano na 6 października i zamiast w Imparcie – w Hali Stulecia.

Niezmienni pozostają artyści, bo dla fanów jazzu zagrają Możdżer Danielsson Fresco Trio & Holland Baroque oraz Kasia Pietrzko Trio. – Znaleźliśmy dogodny termin, mało tego, postanowiliśmy przenieść koncert do większej sali, bo już z początkiem marca koncert był wyprzedany. Mam nadzieję, że tym razem biletów wystarczy dla wszystkich – mówi Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław.

Koncert otwarcia w Hali Stulecia

Posłuchamy dwóch wyjątkowych występów. Pierwsza na scenie pojawi się Kasia Pietrzko ze swoim Trio. Pianistkę, kompozytorkę i aranżerkę komplementuje Wojciech Siwek z Rady Artystycznej JnO, ubiegłoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. – To jedna z najbardziej utalentowanych polskich artystek, ma 26 lat, a już kilka wspaniałych projektów, jako jedyny polski artysta została zaproszona na konferencję jazzahead! do Bremy – zwraca uwagę. Dotychczas artystka wraz z dwoma muzykami ze swojego tria (kontrabasistą Andrzejem Święsem i perkusistą Piotrem Budniakiem) nagrała album „Forthright Stories”.

Z kolei Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą, wystąpi na inauguracji ze swoim ukochanym trio, które tworzą wraz z nim kontrabasista Lars Danielsson i perkusista Zohar Fresco. – To najmocniejsze osobowości artystyczne, z jakimi mogłem dzielić scenę – przyznaje Możdżer. Artystom towarzyszyć będzie w NFM zespół Holland Baroque, z którym Leszek Możdżer zarejestrował kilka lat temu płytę. W Hali Stulecia posłuchamy zupełnie nowego materiału pochodzącego z wydawnictwa „just ignore it”, a koncert będzie częścią premierowej trasy promującej.

Gwiazdy festiwalu 

Organizatorom udało się przenieść na październik nie tylko pierwszy z koncertów. – Pozostali artyści również niezwłocznie potwierdzili chęć występu w nowych terminach i tak udało nam się zaplanować festiwal na nowo, zachowując przy tym prawie cały dotychczasowy line-up – nie kryje radości Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław.

Wśród największych osobowości muzycznych tegorocznej edycji będzie m.in. piosenkarka China Moses, prywatnie córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater. Wystąpi 8 października, a jej koncert poprzedzi występ trębacza Piotra Wojtasika z projektem „Voices” (udział weźmie także wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem).

Słynny duet John Scofield (gitarzysta) i Dave Holland (kontrabasista) zagra 9 października m.in. selekcję standardów jazzowych, zaś wrocławski EABS (laureat 30 Kreatywnych Wrocławia w 2018 roku) usłyszymy z materiałem z nowego albumu „Slavic Spirits” (10 października). 

Z nowego programu wypadło kilka koncertów, która pamiętamy z dawnego (m.in. E.J. Strickland Quintet i Chris Potter Trio).

Zmienia się Konkurs na Indywidualność Jazzową

Zmiany wprowadzono także do regulaminu Konkursu na Indywidualność Jazzową roku. Od tej edycji przesyłający swoje zgłoszenia artyści muszą udokumentować swoją działalność na polskim rynku muzycznym przynajmniej od 6 miesięcy.

– Chodzi o to, by nie rodziły się składy montowane specjalnie na festiwal, tak zwani łowcy nagród i nie było takich sytuacji, jak przed laty z zespołem Świadectwo dojrzałości, który zawiązał się, zagrał koncert na Jazzie nad Odrą, wygrał festiwal, ale więcej już nigdy się na JnO nie pojawił – tłumaczy Wojciech Siwek.  

W konkursie zespoły mają do zagrania 20-minutowy program, a laureat Grand Prix także jest zobowiązany, by wykonać pełny koncert.

Ciekawym uatrakcyjnieniem nagrody głównej (to zeszłoroczna obietnica prezydenta Jacka Sutryka) będzie wsparcie Miasta Wrocław dla laureatów przy nagraniu albumu, pod warunkiem jednak, że sesja zostanie zorganizowana w ciągu roku, jaki dzieli od kolejnej edycji festiwalu. Grand Prix to w tym roku nagroda w wysokości 25 tysięcy złotych. 

Przedłużony termin zgłoszeń

W związku z utrudnieniami związanymi z pandemią koronawirusa organizatorzy umożliwili wysyłkę zgłoszeń w formie elektronicznej. Zgłoszenie musi wpłynąć do siedziby organizatorów w nieprzekraczalnym terminie do 20.04.2020 r. Datą zgłoszenia jest data doręczenia przesyłki lub wiadomości e-mail zawierającej zgłoszenie.

Zgłoszenie wraz z materiałem muzycznym należy przesłać na adres siedziby organizatora lub w formie elektronicznej na adres mailowy organizatora: konkursjno@strefakultury.pl z dopiskiem „OTWARTY KONKURS NA INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ”.

Wraz ze zgłoszeniem Uczestnik obowiązany jest do złożenia wypełnionego formularza zgłoszeniowego podpisanego przez wszystkich członków zespołu, stanowiącego załącznik do Regulaminu. W przypadku wniosków składanych w formie elektronicznej formularze i dokumenty zawierające podpisy wnioskodawców i członków zespołu winny zostać załączone w formie skanu dokumentu.

Bilety na rozpoczęcie Jazzu nad Odrą

Zmiana miejsca koncertu na Halę Stulecia spowodowała, że organizatorzy muszą uruchomić sprzedaż nowych biletów na wydarzenie. Tańszych! – W podziękowaniu za cierpliwość i okazane nam zaufanie postanowiliśmy obniżyć także ceny biletów. Dlatego w imieniu artystów i całego naszego zespołu gorąco zachęcam do zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi dotychczas zakupionych wejściówek i ponownego wyboru naszej propozycji koncertowej – informuje Krzysztof Maj.

Bilety na październikowy koncert inaugurujący 56. edycję JnO kosztują od 125 zł do 220 zł za bilet Premium. Jest także możliwość zakupienia biletu VIP w cenie 330 zł, a oprócz wstępu na koncert będzie dołączony egzemplarz najnowszej płyty Możdżer Danielsson Fresco & Holland Baroque, album Jazz nad Odrą 1964-2016 – wersja anglojęzyczna, gadżety festiwalowe oraz poczęstunek w Hali Stulecia.

Bilety na wszystkie pozostałe koncerty (odbywające się w Imparcie) kosztują od 60-300 zł i są już dostępne na stronie www.jazznadodra.pl oraz www.eventim.pl. Na stronie JnO znajdziecie również wytyczne, jak zwrócić bilety zakupione na kwietniowe terminy festiwalu. Zgłoś uwagę