Jak jeździmy Buforową i „starą” Buforową [ORGANIZACJA RUCHU]

Na ul. Buforowej i tzw. „starej” Buforowej wprowadzana jest właśnie docelowa organizacja ruchu. Drogowcy kończą ustawianie oznakowania. Sygnalizacja świetlna będzie natomiast włączana systematycznie po analizach ruchu. 

  • fot. ilustracyjne


Po przebudowie ulicy Buforowej, utrzymany został dwukierunkowy ruch na „starej” Buforowej. Stało się tak z uwagi na potrzeby komunikacji autobusowej, rozwiązanie to dotyczy odcinka od ul. Malinowskiego do ulicy Brzozowej. Taka organizacja ruchu ma poprawić warunki dojazdu do posesji posadowionych wzdłuż „starej” jezdni ul. Buforowej.

Od ul. Brzozowej do ul. Strawińskiego kierowcy samochodów osobowych mogą jechać „starą Buforową” w jednym kierunku w stronę Iwin. Programy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Buforowa - Kajdasza mają zapewnić dobre warunki dla wjazdu na ul. Buforową pojazdów mieszkańców poruszających się od strony ul. Vivaldiego (długie otwarcie światła zielonego).
Wielokrotnie pojawiały się pytania mieszkańców o brak bezpośredniego włączenia ul. Vivaldiego w ul. Buforową. Zastosowane rozwiązanie wynika z obowiązujących przepisów prawa, które uniemożliwiają zbyt gęste lokalizowanie skrzyżowań na drodze tej klasy.

Ruch autobusowy od granic miasta jest poprowadzony po tzw. „starej” ulicy Buforowej i powraca na nową jezdnię poprzez zatokę z ul. Sarnią, a wraca na „starą Buforową” na skrzyżowaniu z ul. Kajdasza/Strawińskiego – powrót na nową drogę nastąpi przed skrzyżowaniem z Konduktorską. W organizacji ruchu docelowego autobus od granicy miasta do ulicy Sarniej jedzie tzw. starą Buforową. Od granic miasta wjazd na starą jezdnię ul. Buforowej możliwy jest jedynie dla komunikacji zbiorowe.

Na wysokości ulicy Sarniej autobus wjeżdża w zatokę przy nowej jezdni i jedzie nową jezdnią, z tym, że włącza się do ruchu jako pierwszy. Przy skrzyżowaniu z ulicą Strawińskiego wjeżdża w zatokę autobusową przy nowej Buforowej, zatoką przejeżdża na „starą” Buforową i zaczyna się buspas, który ciągnie się do ulicy Brzozowej.

Potem jedzie dalej starą jezdnią, ale bez kategorii buspasa. Na wysokości ulicy Dróżniczej przystanek autobusowy zlokalizowany jest przy „starej” Buforowej, autobus dojeżdża do ulicy Malinowskiego i dalej przejeżdża „starą” Buforową po buspasie do włączenia w nową Buforową.
Do ulicy Konduktorskiej jedzie w ruchu ogólnym. Od Konduktorskiej znów zaczyna się buspas wytyczony na nowej jezdni. Bus pas kończy się przed rondem i ponownie zaczyna za rondem.

materiał: WIM UMZgłoś uwagę