II Festiwal Ulicy Świdnickiej za nami [ZDJĘCIA]

26 września 2015 r. na ulicy Świdnickiej działo się, i to dużo! Ponad 100 partnerów, sklepów i instytucji połączyło swe siły i zaproponowało wrocławianom wspaniały koktajl wydarzeń kulturalnych, artystycznych, modowych i sportowych. Na Festiwal przyjechali artyści i projektanci z Berlina, a także stowarzyszenie DIE MITTE z naszej partnerskiej ulicy Friedrichstrasse. Docenili nie tylko urok miasta, ale też – co podkreślali – wrocławskiego ducha handlu, przedsiębiorczości i współpracy.


Rzeczywiście, niemal wszyscy przedsiębiorcy ze Świdnickiej zaangażowali się w tym roku w organizację wydarzenia (m. in. Lizing, Etno Cafe, Unique butik, Salon porcelany, Oculus, Nalanda, Polish Lody, Kartell, Diuk, Księgarnia pod Arkadami, Dobra Karma), wiele firm przygotowało ciekawostki dla dzieci i dorosłych (m. in.  Tauron Dystrybucja, Klinika Coramed, Alutherm, Dobre Moce, Chrono). Wszystko odbywało się w sześciu strefach rozmieszczonych na całej długości ulicy Świdnickiej i wokół niej.
Do najciekawszych inicjatyw należała niewątpliwie strefa artystyczna „Berlin meets Wroclove”, ulokowana w okolicach Solpolu. Można tam było spróbować berlińskich specjałów, ubrać się u młodych projektantów, podziwiać dzieła ponad 50 artystów i  posłuchać muzyki najsłynniejszych didżejów ze stolicy Niemiec. Kto chce poczuć ten powiew Berlina we Wrocławiu, może jeszcze obejrzeć wystawę „Friedrichstrasse – Ludzie. Miejsca. Wydarzenia” autorstwa artysty-fotografika Erica Pawlitzky’ego. Przedstawia ona jeden dzień z życia berlińskiej ulicy i jest zlokalizowana na pierwszym piętrze w „Renomie”.

Wiele ciekawych wrażeń dostarczyli wrocławscy artyści występujący przez cały dzień na scenie głównej przy Rynku (m.in. Hanys Band, zespół dziecięcy Be Free, Studio Piosenki, Gabinet Cieni). W BWA Dizajn odbywały się zawody dla programistów „What the Hack”, w sklepach i restauracjach można było skorzystać z atrakcyjnych rabatów. Specjalne pokazy filmowe zorganizował DCF, było kameralne koncerty w Galerii na Czystej, w Klubie Muzyki i Literatury A wieczór był całkiem ekskluzywny, potwierdził, że Świdnicka rzeczywiście nadaje ton – w pięknych wnętrzach hotelu Monopol odbył się pokaz mody polskich projektantów – kolekcji Rafała Michalaka - MMC Studio, Roberta Kupisza oraz Boutique Louve.
 
Wszystko było dopięte na ostatni guzik dzięki ciężkiej pracy Stowarzyszenia Ulicy Świdnickiej, które pozyskało środki finansowe w ramach realizacji projektu „Partnerstwo ulic handlowych jako przykład pogłębiania współpracy kulturalno-handlowo-społęcznej pomiędzy Wrocławiem i Berlinem”, współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Czekamy na kolejne festiwale!

Autor zdjęć: Tomasz SartysZgłoś uwagę