Hamlet z Benedictem Cumberbatchem w Nowych Horyzontach

Kiedy jesienią ubiegłego roku ogłoszono, że w londyńskim Barbican Theatre do roli Hamleta przygotowuje się Benedict Cumberbatch zainteresowanie biletami przeszło najśmielsze oczekiwania. Już od 15 października także wrocławscy fani Szekspira mogą obejrzeć znakomitego aktora podczas transmisji i retransmisji w Kinie Nowe Horyzonty.

 • benedict cumberbatch hamlet

  Benedict Cumberbatch jako Hamlet/Johan Persson

 • sian brooke hamlet

  Sian Brooke jako Ofelia/fot. Johan Persson

 • anastasia hille hamlet

  Anastasia Hille jako Gertruda

 • benedict cumberbatch

  Benedict Cumberbatch w sztuce/fot. Johan Persson


Cumberbatch jako Hamlet

Hamlet bywa zwieńczeniem kariery aktora, jej ukoronowaniem, choć nie zawsze. Damian Lewis, brytyjski aktor znany z serialu „Homeland” księcia duńskiego grał w wieku 30 lat, a więc wcale nie jako wyjątkowo dojrzały aktor. Benedict Cumberbatch, gwiazda nie tylko ubóstwianego „Sherlocka”, czy nominowanej do Oscara „Gry tajemnic”, ale przede wszystkim londyńskich scen teatralnych i tym razem zgotował fanom nie małą niespodziankę.

Bilety za 85 funtów plus wydatki

Aby zobaczyć Cumberbatcha trzeba było niemało się wysilić i nadwyrężyć zawartość portfela. Niektórzy wybrali opcję sugerowaną przez organizatorów. Zapisali się jako członkowie instytucji kulturalnych w Londynie (przyjemność za 100 funtów!), by potem mieć pierwszeństwo w kupnie biletów (ok. 85 funtów!). Potem okazywało się, że kupili bilety na pokazy przedpremierowe (ale w pełnej cenie), aktorzy nie będą dawać żadnych autografów, ogólnie potraktowano ich, jak niegrzeczne dzieci, co wielu popsuło przyjemność. Inni czekali ponad 17 godzin siedząc przed kasą (można było zapolować na 30 kart wstępu za 10 funtów każdy). Bilety sprzedały się w tempie, jakiego nie odnotowano nigdy wcześniej w historii londyńskich teatrów.

"Hamlet" we Wrocławiu

We Wrocławiu będzie bardziej komfortowo. Nie obejrzymy wprawdzie Benedicta Cumberbatcha twarzą w twarz, ale za to pierwszy z pokazów „Hamleta” w Kinie Nowe Horyzonty 15 października będzie bezpośrednią transmisją z Barbican Centre. Pozostałe przedstawienia to już retransmisje, ale ci, którzy kilka miesięcy temu widzieli „Frankensteina” wiedzą, że różnica nie jest aż tak znacząca.

Znakomita reżyseria Szekspira

Recenzje po spektaklu były dobre, choć zachwyty dotyczyły przede wszystkim niezwykłej inscenizacji brytyjskiej reżyserki Lyndsey Turner. „The Guardian” scharakteryzował Hamleta Benedicta Cumberbatcha jako racjonalnego, kontrolującego siebie, co było i plusem i minusem. Obsadę oceniono dobrze, zwłaszcza Anastasię Hille jako Gertrudę. Wielkie brawa otrzymała tez scenografka Es Devlin, która wykreowała prawdziwie magiczny świat, w jakim poruszają się główne postaci dramatu.

Bilety

Spektakle „Hamleta” Szekspira obejrzymy w Kinie Nowe Horyzonty 15 października (transmisja na żywo z Barbican Centre) o 19.30, następnie 15 listopada, 5 i 27 grudnia o 18.00. Bilety kosztują 20-40 zł. Spektakl trwa 4 godziny.  

Zgłoś uwagę