Grand Prix 19. MFF Nowe Horyzonty dla „Przynęty” Marka Jenkina

Jury 19. MFF Nowe Horyzonty zdecydowało, że najlepszy spośród 12 konkursowych tytułów tegorocznego festiwalu był brytyjski film „Przynęta („Bait”) w reżyserii Marka Jenkina. Obraz ten najbardziej podobał się także festiwalowej publiczności. Werdykt został ogłoszony podczas gali finałowej 3 sierpnia br. 

 • Reżyser nagrodzonego filmu Mark Jenkin, fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

 • Jakub Mazur, nowe horyzonty

  W imieniu miasta, które od początku wspiera festiwal, gościom, widzom i organizatorom 19. edycji wydarzenia gratulował i dziękował wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

 • Statuetkę autorstwa Małgorzaty Dajewskiej – Nagrodę Publiczności wręczył Markowi Jenkinowi dyrektor Roman Gutek, BTW Photographers Maziarz Rajter

 • Kadr z filmu „Przynęta”

 • Przewodnicząca festiwalowego jury Kim Yutani, fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

 • Kadr z filmu „Tama”

 • Roman Gutek, Marcin Pieńkowski i Grażyna błęcka-Kolska, fundatorka Nagrody im. Zuzanny Jagody Kolskiej, fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

 • Gala 19. edycji festiwalu odbyła się 3 sierpnia, fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

 • Na ten film czekano tego wieczoru szczególnie „ „Pewnego razu... w Hollywood” Quentina Tarantino jeszcze przed polską oficjalną premierą, fot. BTW Photographers Maziarz Rajter


– Poprzez swój surowy przekaz oraz zabawny, wręcz przerysowany styl, „Przynęta” zręcznie ożywia dziedzictwo filmowe Nowej Fali i Brechta, aby z miłością opowiedzieć historię społeczności walczącej o zachowanie dotychczasowego sposobu życia – tak werdykt jury uzasadniła jego przewodnicząca Kim Yutani.

Galę poprowadzili dyrektor festiwalu Roman Gutek i dyr. atystyczny Marcin Pieńkowski. W tle „wizytówki” tegorocznego jury: Isabella Eklöf (reżyserka filmu „Holiday” – laureata Grand Prix 18. MFF Nowe Horyzonty), Johann Lurf (artysta wizualny i reżyser), Rasha Salti (kuratorka, programerka i scenarzystka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka „Córek dancingu” i „Fugi”) i Kim Yutani (dyrektorka programowa festiwalu w Sundance)

Jak się okazuje, nie tylko jurorzy uznali, że Jenkin powinien w tym roku wyjechać z Wrocławia z Grand Prix. Film Brytyjczyka podobał się także najbardziej festiwalowej publiczności, która przyznała mu swoją nagrodę.

Grand Prix wręczyła Markowi Jenkinowi członkini jury, polska reżyserka, Agnieszka Smoczyńska, fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

– Przyjechałem na festiwal, już wiedząc, że jest on wyjątkowy, a na miejscu sam się o tym przekonałem. Uderzyła mnie szczególnie ta ogromna ilosć osób, która przychodziła na projekcje nie tylko mojego filmu. Muszę to podkreślić, ponieważ w Wielkiej Brytanii takiej kultury kina nie mamy – powiedział laureat odbierając nagrody.   

Nagroda dla najmłodszego twórcy

Po raz drugi na festiwalu została przyznana Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego twórcy, biorącego udział w Nowych Horyzontach, ufundowana przez Grażynę Błęcką-Kolską i Jana Jakuba Kolskiego.

Fundatorzy podkreślają, że celem nagrody jest zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju i mówią:

– Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro. Pamiętać o Zuzi.

W tym roku nagrodę z rąk Grażyny Błęckiej-Kolskiej odebrała Natalia Koniarz, reżyserka pokazywanego w programie festiwalu filmu „Tama” (fot. BTW Photographers Maziarz Rajter).

Dalton, Booth, Polański... czyli Tarantino zaskakuje

Filmem, na który podczas wieczorowej gali czekały tłumy widzów, był oczywiście „Pewnego razu... w Hollywood” Quentina Tarantino. Ponieważ oficjalna polska premiera jeszcze przed nami (16 sierpnia), recenzować obrazu nie zamierzamy, ale potwierdzamy słowa Marcina Pieńkowskiego, które padły przed projekcją, że to „popkulturowa, niesamowita zabawa”, której finał jest dla widza totalnym zaskoczeniem.

Na tę nowohoryzontową prapremierę przyjechał odtwórca roli Romana Polańskiego – Rafał Zawierucha.

– Dwa dni temu byłem na projekcji w Berlinie, gdzie spotkałem się z wszystkimi ludźmi, których państwo zaraz zobaczą na ekranie, i zapowiedziałem, że będę ich reprezentował we Wrocławiu. Cieszę się, że tu jestem i że dzięki dystrybutorowi filmu „Pewnego razu... w Hollywood” możemy go oglądać właśnie na 19. edycji  festiwalu – powiedział aktor (fot. BTW Photographers Maziarz Rajter).

Nagrody Polish Days

Polish Days to najważniejsze wydarzenie branżowe MFF Nowe Horyzonty, organizowane od 2013 r. wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Tegoroczna edycja trwała od 30 lipca do 1 sierpnia, a pokazano pięć ukończonych filmów („Mowa ptaków”, reż. Xawery Żuławski; „Smak Pho”, reż. Mariko Saga, „Boże Ciało”, reż. Jan Komasa; „Interior” reż. Marek Lechki; „Maryjki” Daria Woszek), osiem w ramach prezentacji Works in Progress oraz 10 projektów w fazie developmentu. 

Wręczenie nagród Polish Days 2019, fot. MFF NH/Facebook

Nagrodzeni w tym roku to:

 • Nagrodę Screen International otrzymał film „Broad Peak" w reż. Leszka Dawida (Produkcja: East Studio). Nagrodą jest promocja wybranego projektu przez współpracę redakcyjną na kolejnych etapach produkcji.
 • Stypendium PISF dla producenta najlepszego projektu na etapie developmentu otrzymała Natalia Grzegorzek za „Skull Echo" Julii Marcell. Nagroda w wysokości 30 tys. zł została ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i umożliwia udział w warsztatach dla producentów – EAVE Producers Workshop 2020.
 • Nagrodę ufundowaną przez ColorOffOn Film w wysokości pokrycia 50% kosztów postprodukcji obrazu (wartość do kwoty 30 tys. zł, z wyłączeniem VFX) otrzymał projekt „Delikatny balans terroru" w reżyserii Jagody Szelc (produkcja: NUR).

Zobacz: Filmy 19. MFF Nowe Horyzonty wkrótce w kinach

W festiwalowych wydarzeniach 19. MFF Nowe Horyzonty uczestniczyło 120 000 osób. To wzrost frekwencji o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Widzowie zobaczyli łącznie 223 filmy na ponad 600 seansach. W programie znalazło się również blisko 200 spotkań z twórczyniami i twórcami filmowymi, wydarzenia branżowe – Polish Days, Studio Nowe Horyzonty+ oraz A Sunday in the Country, koncerty i sety didżejskie w Klubie Festiwalowym w Arsenale, do tego wystawy, spektakle teatralne, spotkania literackie, debaty, a także warsztaty filmowe.

Jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się od 23 lipca do 2 sierpnia 2020 r.Zgłoś uwagę