Graham Masterton znowu nagrodzi więźniów piszących opowiadania

Słynny brytyjski pisarz po raz drugi patronuje ogólnopolskiemu konkursowi literackiemu dla więźniów. Do końca marca osadzeni w zakładach karnych mogą wysłać opowiadanie, które następnie zostanie przetłumaczone na język angielski i przesłane Grahamowi Mastertonowi. Autor wielu powieści wybierze dziesięć najlepszych prac i w lipcu wręczy więźniom nagrody.

  • graham masterton konkurs literacki wołów

    Graham Masterton (z prawej) ogłasza wyniki pierwszej edycji konkursu, obok Katarzyna Janusik, tłumaczka i Robert Kuczera, dyrektor Zakładu Karnego w Wołowie/fot. Marta Boska


Pisarz zaskoczony w więzieniu

Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy w 2017 roku, a bodźcem okazała się o rok wcześniejsza wizyta Mastertona i spotkanie z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie. Pisarza, który ma polskie korzenie (miała je także zmarła w 2011 roku jego żona Wieśka) zaskoczyły pytania zadawane przez więźniów i to, że padły w języku angielskim. – Już podczas mojej pierwszej wizyty w Zakładzie Karnym w Wołowie dotarło do mnie, że więźniowie mogą sporo zyskać zarówno pod względem społecznym, jak i psychologicznym, jeśli otrzymają szansę, by podzielić się swymi odczuciami ze światem zewnętrznym – mówił Graham Masterton.

Olbrzymie zainteresowanie konkursem

Okazało się, że pierwsza edycja konkursu literackiego była gigantycznym sukcesem, z całej Polski nadesłano aż 130 opowiadań, które przetłumaczono na angielski. Odzew na pierwszą edycję konkursu przekroczył moje najśmielsze oczekiwania – nie tylko w zakresie liczby nadesłanych opowiadań, ale i wglądu, jakie dawały one w osobowości ich autorów – podkreśla pisarz. 

Druga edycja do 31 marca

Obecna druga edycja może być jeszcze lepsza pod względem frekwencji. Do 31 marca można podsyłać opowiadania na konkurs. Najciekawsze z nich zostaną przetłumaczone i wysłane Grahamowi Mastertonowi. Pisarz wybierze dziesięć najlepszych, a ich autorzy otrzymają od niego w lipcu pamiątkowe i zaprojektowane przez niego długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami. – Mam nadzieję, że tegoroczny konkurs zaowocuje jeszcze większą liczbą tekstów i że pomoże ich twórcom uporać się z czynami, jakie popełnili przeszłości oraz rozpocząć budowę nowej, jaśniejszej przyszłości – nie ma wątpliwości pisarz.

Organizatorami konkursu, obok pisarza, są: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, Zakład Karny w Wołowie, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie. 

Zgłoś uwagę