wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Teatr
  4. Pamiętnik Bohatera. Spektakl oparty na faktach

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Na strychu wśród rupieci znaleziono, zapisane odręcznym pismem stare zeszyty, nigdy wcześniej nie opublikowane dzienniki Ignacego Marszałkiewicza.

Napisane oryginalnym stylem, z humorem, dystansem i klasą, stanowią świadectwo życia człowieka, który mimo, iż urodził się pod zaborem pruskim czuł się Polakiem i polskość demonstrował postawą życiową, odwagą i determinacją. Był świadkiem najważniejszych momentów historii naszego kraju, komentatorem zarówno wielkich zdarzeń, ale też wnikliwym obserwatorem zwyczajnego życia.

Ignacy to niezwykła postać. Wcielony do wojska pruskiego uczestniczył m.in. w bitwie pod Verdun, z wielką niecierpliwością czekając na wyzwolenie ojczyzny. W 1918 r. na rzecz powrotu do wolnej Polski zrezygnował z wielkiej miłości i ożenku z estońską panną. Barwnych epizodów z życia Bohatera zawierają pamiętniki bardzo wiele, różnorodnych. Pogodnych, humorystycznych, ale też dramatycznych i pełnych melancholii.

Z fragmentów dzienników Marszałkiewicza powstał spektakl, który będzie miał charakter teatru faktu ubranego w lekką formę spotkania poetycko-muzycznego, bez zadęcia, patosu. Chcielibyśmy, żeby minimalistycznie surowa, ale urzekająca wizualnie, tanecznie i muzycznie, opowiedziana piękną polszczyzną forma "Pamiętnika Bohatera" była atrakcyjna i dostępna dla widzów w każdym wieku, żeby poruszała zmysły estetyką, zapadała w pamięć poprzez choreografie, słowa i dźwięki. Chcielibyśmy, żeby barwna, pełna niesamowitych zwrotów akcji historia naszego rodaka, zwłaszcza jego miłość do ojczyzny, skromność i zarazem stanowczość w ukazywaniu polskości wydobyła i wzmocniła patriotyczny potencjał w nas samych, a Ignacy stał się wzorem dla pokoleń, do którego, mimo czasu, który je dzieli, zapragną dążyć..

  • Reżyseria i choreografia: Ewa Staroń
  • Opracowanie literackie: Grażyna Zimmer
  • Obsada: Dominika Manderla, Joanna Potkowska, Anna Postawka, Ewa Staroń
  • Głosu użyczyły: Katarzyna Cieślińska, Katarzyna Gabel, Marta Gruszka, Sonia Śpiewak - Meres, Beata Tomczyk
  • Foto: Katarzyna Borek

Spektakl sfinansowany ze środków Gminy Miasta Wrocław

Miejsce