wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:34

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Wydarzenia
 3. Teatr
 4. FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Pan Tom buduje dom”

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Cykl FIRLEJ DZIECIOM zaprasza na dynamiczny spektakl, podczas którego Teatr Scena 96 zbierze publiczność na plac budowy, wykorzystując do tego ponadczasowe projekcje. Historia bohatera powstała na podstawie książki z 1938 roku, co znaczy, że widzowie cofną się do czasów, kiedy nie istniały telefony komórkowe i internet.

„Pan Tom buduje dom” to spektakl, który powstał na podstawie książki Franciszki i Stanisława Themersonów. Wspaniale napisany tekst oraz znakomite, wyraziste, czarno-białe ilustracje dzisiaj niewiele straciły ze swej aktualności, choć prezentowane podczas występu domy w różnych częściach świata bardzo się już zmieniły. Pewnego dnia sympatyczny pan Tom Łebski, bohater spektaklu, postanawia zbudować sobie dom. Tak rozpoczyna się wędrówka publiczności przez tajniki różnych dziedzin związanych z budowaniem. Spektakl cechuje dynamiczna akcja. Pan Tom jest w ciągłym ruchu, często przenosi się na plac budowy, a jego podróże prezentowane są za pomocą projekcji, w których ożywione zostały dowcipne ilustracje Franciszki Themerson. Pojawiają się one również w pomysłowych dekoracjach spektaklu. Aby zobaczyć, w jaki sposób i jaki dom został zbudowany dla Pana Toma Łebskiego, koniecznie trzeba obejrzeć to przedstawienie i na chwilę cofnąć się wraz z twórcami do czasów, w których nie było telefonów komórkowych.

Teatr Scena 96 to grupa artystów, animatorów i menedżerów kultury. Od 1996 roku prowadzą działalność polegającą na produkcji oraz prezentacji spektakli teatralnych i tanecznych, organizacji festiwali i przeglądów. Stowarzyszenie realizuje przedsięwzięcia edukacyjne o charakterze artystycznym, prowadząc własne zespoły teatralne i wspierając kreatywność swoich członków.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów, snują swoje historie, rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

TERMINY FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Pan Tom buduje dom”

 • Firlej

  • Niedziela 12 maj
   • 12:00

Miejsce

 • Firlej

  Grabiszyńska 56, Wrocław 53-504