wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. „Greta. Zajęcia dodatkowe” – wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Muzeum Pana Tadeusza Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zaprasza na nową wystawę czasową, prezentującą wybór fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej ze zbioru ponad siedmiu tysięcy diapozytywów znajdujących się w Ossolineum.

Fotografie wykonane przez Jadwigę Nowak-Jeziorańską (pseudonim „Greta”), powstawały na przestrzeni ponad dwudziestu lat i na czterech kontynentach. „Greta” nie była zawodową fotografką, po wojnie zajmowała się głównie wspieraniem aktywności zawodowej męża, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i prowadzeniem domu. Stąd tytuł wystawy odnoszący się do tego, co robiła tylko dla siebie i poza obowiązkami – „zajęcia dodatkowe”, bo przez nią samą za takie uważane.

Pierwsze zdjęcia Jadwigi powstały już w czasie pobytu w Londynie w latach 50. XX wieku, gdzie należała do Stowarzyszenia Fotografików Polskich (The Polish Photographic Society) przy YMCA. Kolejne przede wszystkim w czasie wakacyjnych podróży po Europie, Azji, Afryce i Ameryce. Choć jej prace brały udział w kilku wystawach Polonii, to nigdy nie miała możliwości pokazania ich na wystawie autorskiej. Na ekspozycji prezentujemy wybór fotografii ze zbioru ponad siedmiu tysięcy diapozytywów znajdujących się w Ossolineum. Wybrane kadry pozwalają spojrzeć na świat okiem „Grety”.

zespół kuratorski: Adriana Myśliwiec, Małgorzata Preisner Stokłosa, Marcin Szyjka, Ewelina Wypchło  aranżacja i identyfikacja wizualna: Adriana Myśliwiec

TERMINY „Greta. Zajęcia dodatkowe” – wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej

  • Muzeum Pana Tadeusza

    • Piątek 23 lut
      • 18:00

Miejsce

Zobacz także