Kinomural – zgłoszenia

Kinomural 2022

Czwarta edycja unikatowego w Polsce wydarzenia łączącego sztukę audiowizualną z tkanką miejską odbędzie się 24 września we Wrocławiu. 

Kinomural

Ponad dziesięć lat temu w głowach dwóch filmowców zrodził się szalony pomysł by przemienić nocne miasto w wielką salę projekcyjną. Wyobrazili sobie budynki, które ożywają po zmroku, a ich boczne ściany zamieniają się w ruchome murale.

Kinomural to nowe medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Po zmierzchu, w wybranych dzielnicach miasta, na bocznych ścianach budynków symultanicznie odbywają się projekcje audiowizualne. Są to różnego rodzaju formy filmowe – od wideoartu, przez dźwiękowy performance, kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne.

Co roku prezentujemy kilkadziesiąt historii opowiedzianych przez artystów z całego świata. Przemieniamy dzielnice miasta w gigantyczną audiowizualną galerię pod gołym niebem, futurystyczną przestrzeń w której wędrują nasi widzowie.

Pomysłodawcami Kinomuralu są bracia Bartos. Od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Piotr jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Bartek – reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Bracia Bartos tworzą nierozerwalny tandem filmowy i wspólnie realizują autorskie projekty. W 2013 roku we Wrocławiu stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie. Trzecią, dopełniającą osobowością artystyczną Kinomuralu, jest Agata Bartos, siostra. Absolwentka Holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka mix-media, reżyserka, scenarzystka, kostiumografka.

Ruchome murale we wrześniu na Przedmieściu Odrzańskim. Nowa lokalizacja

Znamy już lokalizację tegorocznej edycji unikatowego w Polsce wydarzenia łączącego kino i sztuki audiowizualne.

Tym razem ruchome malowidła zobaczymy w nowym miejscu – 24 września, tuż po zmierzchu, wyświetlone zostaną w nadodrzańskim podwórku graniczącym z Ołbinem, na terenie historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Animacje artystów z całego świata oglądać można tylko raz w roku we Wrocławiu – mieście ruchomych murali

Lokalizacje:

Projekcje odbywać się będą od 19.30 do 22.00 w następujących lokalizacjach:

  • Trzebnicka 19-21, start godz. 19.30
  • Jagiellończyka 40, start godz. 19.30,  godz. 20.18, godz. 21.06
  • św. Wincentego 39a-41a, start godz. 19.30, godz. 20.32, godz. 21.33
  • Niemcewicza 27, start godz. 19.30,  godz. 20.04
  • Niemcewicza 30b, start godz. 19.30, godz. 20.03, godz. 20.35, godz. 21.07 oraz 21.39
  • Ołbińska 16. –  start godz. 19.30,  godz. 20.23, godz. 21.16

Kinomural 2022: więcej ścian i nowa formuła

Do grona kuratorskiego Kinomuralu dołączyła Adriana Prodeus, krytyczka filmowa i sztuki. Nowojorski artysta multimedialny przeprowadził kilkudniowe warsztaty dla studentów ASP Wrocław, których prace zobaczymy we wrześniu na ścianach kamienic. Szczegóły dotyczące dokładnej lokalizacji i programu Kinomuralu organizatorzy będą ujawniać już wkrótce.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Nadodrze

Łokietka,  Wrocław

Komentarze