Wystawa fotografii z życia Wrocławskiego Hospicjum Bonifratrów „ Jesteśmy…na chwilę”

Wystawa fotografii z życia Wrocławskiego Hospicjum Bonifratrów „ Jesteśmy…na chwilę”

Wystawa fotografii z życia Wrocławskiego Hospicjum Bonifratrów autorstwa  Patrycji Dzwonkowskiej „Jesteśmy…na chwilę” rozpocznie się dnia 13 grudnia 2019 r. o godz. 18:00 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu przy ul. Hubskiej 44-48.

Hospicjum Bonifratrów to miejsce położone na uboczu Wrocławia, z dala od zgiełku miasta, w pięknym parku.

W pełni profesjonalnie, z zachowaniem standardów medycznych opiekujemy się trafiającymi do nas chorymi. Naszym celem i zadaniem jest pomóc pacjentowi u kresu życia , żyć bez dolegliwości  i bólu aż do odejścia.   Staramy się stworzyć namiastkę domu miejsce, w którym pacjent poczuje się bezpiecznie, w którym będzie mógł przemyśleć swoje życie, pogodzić się z odchodzeniem, odnaleźć spokój, ciszę, ukojenie i siebie. Nie znaczy to, że zamykamy się na życie. Wręcz przeciwnie.  Łapiemy każdą chwilę, ciągle uczymy się cieszyć z małych rzeczy i dnia codziennego.

Dobra książka przeczytana przez wolontariusza, spacer po parku w piękną słoneczną pogodę, wyjazd do kina, muzeum, czy dobra muzyka ze specjalnie dedykowanej playlisty to drobnostki wypełniające czas naszym pacjentom. 

Tym chcemy się z Państwem podzielić. Poprzez fotografię pokazać prawdziwe życie naszych pacjentów. Odczarować mit hospicjum jako wyłącznie miejsca bólu i cierpienia.

Autorką zdjęć jest Patrycja Dzwonkowska – fotograf i artystka. Filigranowa kobieta o wielkim sercu i wrażliwości. Można rzec – człowiek orkiestra, maluje, oprawia, robi albumy. Jej głos było słychać w radio i w kinie. Prywatnie wychowuje córeczkę Gaję.

Pomimo rozlicznych zajęć ma czas na bycie dobrym. Od wielu lat zaangażowana w wolontariat w hospicjum dziecięcym. Została nagrodzona jako „życzliwy Wrocławianin”. Bez dłuższego zastanawiania się spakowała się  i wyjechała jako wolontariuszka nad morze, by spełnić marzenie jednej pacjentki o polowaniu na bursztyny. Jak mówi – dobro zawsze wraca i procentuje.

Swój dorobek fotograficzny prezentowała już na wystawie „Skoki w dal Azji”.

W Hospicjum Bonifratrów pojawiła się trochę przez przypadek… ale przemierzając nasze korytarze poznawała personel i pacjentów, ich historie, marzenia, troski i życie, robiła zdjęcia. I w ten oto sposób powstała wystawa „Jesteśmy … na chwilę”.

W trakcie wernisażu będzie można również obejrzeć konkursowe prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej na koncepcję idealnego obiektu Hospicjum. Wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej w semestrze letnim 2018/201 9r. zorganizowaliśmy konkurs studencki na koncepcje hospicjum. Celem konkursu było zwrócenie uwagi przyszłych architektów na zagadnienie opieki hospicyjnej oraz promocja ruchu hospicyjnego wśród młodych ludzi, a nagrodą główną staż w Maćków Pracownia Projektowa. Najlepszym projektem okazał się projekt zespołu dwóch studentek architektury Pani Marty Thiel oraz Pani Sylwii Piekarczyk stawiający na intymność i dużo zieleni.

Tym wszystkim chcemy się z podzielić z odbiorcą. Poprzez fotografię pokazać prawdziwe życie naszych pacjentów. Dlatego mamy nadzieję, że zaszczycą nas Państwo swoją obecnością. 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Browar Mieszczański

Hubska 44,  

Komentarze