Letnie bezpłatne spacery po Wrocławiu: sierpień

Letnie bezpłatne spacery po Wrocławiu

Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK oraz Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miasta Wrocławia zapraszają na XIX Letnie Spacery z Przewodnikiem.

Szczegóły dotyczące wycieczek oraz zapisy pod numerem telefonu: tel. 71/34 330 44.

 

Wrzesień 2022 

 

24.09.2022 sobota

„Przedmieście Odrzańskie – czyli Nadodrze”. Zapraszamy na magiczny spacer ulicami i zaułkami wrocławskiego Przedmieścia Odrzańskiego. Nadodrze to autentyczna, przedwojenna dzielnica, to stare kamienice, malownicze podwórka, klimatyczne zaułki, murale, skwery, galerie i pracownie rzemieślnicze. Podczas wycieczki poznawać je będziemy wędrując przez tę wrocławską krainę kontrastów i zaskoczeń.

Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: mural „Brama do Nadodrza” skrzyżowanie ulic: Łokietka i Drobnera, godz. 10.00.

25.09.2022 niedziela

„Psy kontra koty – zwierzęce opowieści”. Spacerem przez wrocławską Starówkę w poszukiwaniu wizerunków czworonożnych przyjaciół. Psy i koty od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi i od początku istnienia Wrocławia funkcjonowały w jego przestrzeni architektonicznej i artystycznej. Na spacer tropem pupili szczególnie zapraszamy najmłodszych mieszkańców miasta z rodzicami.

Wycieczka piesza dedykowana dzieciom, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.

30.09.2022 piątek

„Oporów – dawne osiedle profesorskie”. Ze wzgórza z cmentarzem żołnierzy polskich spojrzymy na Oporów z góry. Potem przejdziemy w kierunku dawnej cegielni i glinianek, wzdłuż basenu do centrum starej wsi. Ul. Wiejską do najważniejszego zabytku, szachulcowego dworu sołtysa z przełomu XVI-XVII wieku. Dalej starą aleją kasztanową, mijając dawne zagrody i budynek gminny do ul. Solskiego, skąd w kierunku pętli. Po drodze stara szkoła, liczne wille z lat 30-40-tych i kamień pamiątkowy 800-lecia Oporowa w dawnym ogrodzie restauracji „Pałacyk Ślężański". Hitorie o miejscu, wydarzeniach i ludziach.

Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek autobusowy „Oporów”, ul. Grabiszyńska, koło Wzgórza Polskiego, godz.16.00.

30.09.2022 piątek „Mroczny Wrocław”.

Wrocław kojarzy Wam się głownie z pięknymi zabytkami i uśmiechniętymi turystami na Rynku? Nic bardziej mylnego. Przewodnik zabierze Państwa na klimatyczną wycieczkę po mrocznym Wrocławiu. Będziemy spacerować po tajemniczych i „niebezpiecznych” zaułkach. Podczas wycieczki będziemy poruszać się po obszarze Starego Miasta, które w przeszłości cieszyło się nie najlepszą reputacją. Grabieże, morderstwa, i rozpusta były chlebem powszechnym. Zaczynamy po zachodzie słońca, przygotujcie się na spacer z dreszczykiem.

Wycieczka piesza dedykowana dorosłym, czas trwania do 2,5 godz., start: : Info punkt „Barbara”, godz. 18.00.

 

Październik 2022

01.10.2022 sobota

„Szkło artystyczne w przestrzeni miasta”. Nasze miasto szczyci się długimi tradycjami artystycznymi, pierwsza szkoła związana z rozwijaniem talentów powstała w latach 70 tych XIX wieku, a od 1900 roku istniała Miejska Szkoła Rękodzielnictwa i Przemysłu Artystycznego. Dzisiaj tradycje artystycznego kształcenia kultywuje Akademia Sztuk Pięknych. Uczelnia kształci malarzy, rzeźbiarzy, dekoratorów wnętrz, grafików oraz jako jedyna w Polsce szklarzy i ceramików. Jak piękne róże w salonie są jego uzupełnieniem, tak piękne, kolorowe szklane płyty i witraże dopełniają architekturę miasta. Zapraszam więc na poszukiwanie tego niezwykłego akcentu w przestrzeni Starego Miasta. I nie będą to tylko witraże kościelne.

Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 10.00.

01.10.2022 sobota

„Józef Wybicki we Wrocławiu”. Józef Rufin Wybicki ogłoszony został przez Sejm patronem 2022 roku. W tym też roku minie 275 lat od urodzin Wybickiego, 225 lat od powstania Pieśni Legionów – „Mazurka Dąbrowskiego”, 220 lat od jego 4-letniego pobytu z synami we Wrocławiu i 200 lat od śmierci. Zapraszamy na spacer wrocławskimi tropami tego wyjątkowego człowieka. Jeśli chcesz się do wiedzieć ciekawych szczegółow z jego biografii, odszukać miejsce gdzie znajdował się zajazd „Pod Złotym Berłem” i dowiedziedzieć się co łaczy tą postać ze stolicą Dolnego Śląska to musisz pojawić się na tej wycieczce.

Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz.15.00. 

02.10.2022 niedziela

„Legendy, bajki i tajemnice Starego Miasta”. Spacer z przewodnikiem dedykowany dzieciom z opiekunami, w miejsca, które są tłem do opowieści o dawnym Wrocławiu, jego mieszkańcach i wydarzeniach sprzed wieków. Wędrując po uliczkach Starego Miasta snuć będziemy opowieści o ,,Dzwonie Grzesznika", ,,O mostku pokutnic", ,,O miejskiej wadze", czy też kamieniczkach o wdzięcznych imionach Jaś i Małgosia.

Wycieczka piesza dla dzieci , czas trwania do 2 godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 11.00.

02.10.2022 niedziela

„Gajowice – miejsce nieodkryte”. Zapraszamy na niezwykły spacer przez obszar wrocławskiego osiedla Gajowice. Uczestnicy wycieczki dowiedzą się gdzie znajdowało się „Kwaśne źródełko” zwane „Sauerbrunnen”? Czym był i gdzie rozciągał się Wilhelmstadt? Który z gajowickich placów okrzyknięto „gazplacem” i dlaczego? Na spacerze poznamy również przykłady przedwojennej secesji, powojenny modernizm lat 60-tych i postmodernizm lat 90-tych. Spacer zakończymy w miejscu bardzo słodkim, przed siedziba kultowej cukierni „Spychała”, która jako jedną z pierwszych powstała w powojennym Wrocławiu.

Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: na skrzyżowaniu ul. Żelaznej i ul. Pereca, przed urzędem Poczty Polskiej, godz. 15.00.

 

Terminy Letnie bezpłatne spacery po Wrocławiu

Komentarze