wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Koncert: Bomsori Kim i NFM Filharmonia Wrocławska

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Podczas koncertu z okazji osiemdziesięciolecia jubileuszu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego pod batutą angielskiego dyrygenta Duncana Warda wraz z orkiestrą wystąpi Bomsori Kim. Wybitna koreańska skrzypaczka jest doskonale znana wrocławskiej publiczności. W 2016 roku została laureatką 15. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego, ma też na koncie album zarejestrowany z NFM Filharmonią Wrocławską dla wytwórni Deutsche Grammophon. 

Jubileusz otworzy Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. To wczesny utwór kompozytora, kompletnie odmienny od późniejszych, melancholijnych, mrocznych i pesymistycznych poematów symfonicznych.

Dzieło jest lekkie i radosne w nastroju, ujęte w tradycyjny trzyczęściowy schemat formalny. Partia solowa zawiera wiele trudności technicznych, twórcy nie interesowała jednak wirtuozeria dla wirtuozerii. Najważniejsze było dla niego wyeksponowanie możliwości wyrazowych skrzypiec i właśnie temu aspektowi podporządkował cały koncert, tworząc kompozycję przystępną, liryczną i zaskakująco słoneczną. Zabrzmi także Koncert na orkiestrę, pełny rozmachu, wirtuozowski utwór autorstwa patrona NFM, Witolda Lutosławskiego. Powstał na zamówienie Witolda Rowickiego, dyrektora Filharmonii Warszawskiej, który poprowadził prawykonanie nowej kompozycji w 1954 roku. Twórca wykorzystał w tym dziele melodie mazowieckich pieśni zebranych w XIX wieku przez Oskara Kolberga. Powstało trzyczęściowe, pełne blasku dzieło, będące jednym z najczęściej wykonywanych utworów Lutosławskiego. Pełni też w jego dorobku rolę podsumowania wczesnego okresu działalności, w którym artysta często opierał się na materiale ludowym. 

Na zewnątrz czasu to dzieło Agaty Zubel przeznaczone na solistkę hologramową i orkiestrę, prawykonane w Donaueschingen w 2022 roku. „Człowiek wyobraża sobie przyszłość jako refleks teraźniejszości rzutowanej w pustą przestrzeń, gdy ona jest wynikiem – często bardzo bliskim – przyczyn, przeważnie dla nas nieuchwytnych” – tak twórczyni podsumowała przesłanie swojego utworu. Jest on podzielony na siedem części, a każdą z nich poprzedza krótki komentarz autorki, dotyczący zagadnienia czasu i jego znaczenia dla ludzkiej egzystencji. W programie pojawi się także premierowy utwór Grażyny Bacewicz.

Program:

M. Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 W. Lutosławski Koncert na orkiestrę *** G. Bacewicz - premierowy utwór kompozytorki A. Zubel Na zewnątrz czasu na solistkę hologramową i orkiestrę

Wykonawcy:

Duncan Ward – dyrygent Bomsori Kim – skrzypce NFM Filharmonia Wrocławska

Czas trwania:
120 minut
Lokalizacja:
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Cennik:
od 10 do 170 zł

TERMINY Koncert: Bomsori Kim i NFM Filharmonia Wrocławska

  • Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

    • Piątek 07 mar 2025
      • 19:00

Miejsce

Zobacz także