Koncert Džambo Aguševi Orchestra

Koncert Džambo Aguševi Orchestra

Ethno Jazz Festival zaprasza na kolejne spotkanie z porywająca muzyką Bałkanów!

24 czerwca w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze wystąpią zdobywcy głównej nagrody legendarnego festiwalu bałkańskich orkiestr dętych w Guča - DŽAMBO AGUŠEVI ORCHESTRA z Macedonii oraz polski zespół URWANI Z WESELA.

Szykuje się prawdziwa bałkańska petarda w ramach wrocławskich obchodów Nocy Świętojańskiej

Džambo Agušev

urodził się w małym macedońskim mieście Strumica w 1987 roku w rodzinie muzyków. W czasach dziecięcych wyrażał zainteresowanie grą na trąbce, by później zabrać się za to na poważnie. Dzambo grał na trąbce, ciągle doskonaląc swoje umiejętności, aż dostał się do orkiestry jego wuja w zaskakującym wieku 11 lat.
Gdy dorósł, założył swój własny zespół i zaczął budować swoją reputację w całym regionie grając m.in. na weselach. Mówiono, że był najlepszym trębaczem weselnym w okolicy, co otworzyło mu furtkę do udziału w konkurach dla orkiestr dętych.
W 2006 roku Dzambo wraz z zespołem wziął udział w Festiwalu Trąbki w Kumanovo. Wynik? Pierwsze miejsce. Dzambo Agusevi Orchestra stawali na podium co roku, aż do 2011 r. kiedy to „zabroniono” im rywalizacji, by dać szansę innym zespołom.

Od lat 60. XX wieku Guča zyskała międzynarodową reputację jako najważniejsza na świecie bitwa orkiestr dętych. Latem 2011 roku, Orkiestra Džambo Aguševi otrzymała pierwszą nagrodę i zapisała swoje imię w historii tego słynnego wydarzenia: zarówno sędziowie, jak i publiczność byli pod ogromnym wrażeniem.
Po takich osiągnięciach Dzambo mógł spocząć na laurach, zarabiając fortunę grając na weselach i komercyjnych imprezach, lecz nie tym chciał się zajmować. Jego celem stało się zdobycie serc publiczności w Europie i poza nią.
 

URWANI Z WESELA -

to skutecznie hałasująca i energiczna grupa muzyków, grająca głównie na instrumentach dętych. Zespół wywodzi się z Łodzi. Inspiracją do stworzenia zespołu był i jest festiwal trąbki w Gučy. Urwani pragną dzielić się z publicznością w Polsce energią rdzennej muzyki Bałkanów.. Na terenie Polski to jedna z nielicznych orkiestr tego typu.
 

Lokalizacja

Klub Muzyczny Stary Klasztor

Purkyniego 1, 50-155 Wrocław

Komentarze