Jazz bez! – festiwal jazzowy, edycja wrocławska

Jazz bez – festiwal jazzowy, edycja wrocławska

Jazz bez – to transgraniczny festiwal jazzowy, odbywający się w Polsce i na Ukrainie. W  tym roku odbędzie się jego 19. edycja , a jednocześnie 4. wrocławska– 14-15 grudnia, pierwsza bez jego inicjatora, producenta i dobrego ducha, Markijana Iwaszczyszyna, który przez wiele lat promował nowe, zaskakujące zjawiska artystyczne, pojawiające się w sferze jazzu, wprowadzając jednocześnie polsko-ukraińską współpracę kulturalną na zupełnie nowy poziom. 

Markijan Iwaszczyszyn był osobowością nietuzinkową i trudno przecenić jego zasługi dla relacji polsko-ukraińskich i integracji środowiska artystycznego po obu stronach granicy. Nie da się tych zasług zmierzyć liczbą medali i nagród, którymi wyróżniono go zarówno w Polsce, jak na Ukrainie.

We Wrocławiu mogliśmy poznać go jako kuratora „Miesiąca Lwowskiego” Europejskiej Stolicy Kultury. Jazz bez, czyli jazz bez granic, to festiwal, który był jego „ukochanym dzieckiem”, nie zabraknie zatem prawdziwej muzycznej uczty, by przywołać ducha Markijana.

Program i artyści

We wrocławskiej odsłonie Jazz bez przewidziano dwa muzyczne wieczory.

 • ShockolaD+PL (PL/UA). Zespół założony w 2004 r. we Lwowie przez kompozytora i perkusistę Igora Hnydyna, pianistkę Anastasję Litwiniuk i wokalistkę Danę Vynnytską, do których dołączyli później polscy muzycy – Michał Jaros (kontrabas) i Tomasz Dąbrowski (trąbka). Wspólne poszukiwania pozwoliły im stworzyć muzykę, która czerpie z ukraińskiej tradycji folkowej, doświadczeń polskiego jazzu oraz tzw. New World Music. Zespół w tym składzie ma w na swoim koncie dwie płyty - Number One (2008) i ShockolaD. Jazzbez + Jazz Kolo. Live (2010).
  Muzycy nie grali pod nazwą ShockolaD+PL już od 10 lat, bo każdy z nich tworzy wiele innych projektów w różnych państwach, jednak podczas wrocławskiego koncertu znów spotkają się na scenie, by muzycznie powspominać wyjątkową postać kultury ukraińskiej – Markijana Iwaszczyszyna, niedawno zmarłego założyciela festiwalu Jazz bez.
  Jazz bez Markijana, sobota, 14.12, godz. 20.00, PROZA Klub Wrocławskiego Domu Literatury, Przejście Garncarskie 2. Wstęp wolny.
 • Centryfuga, czyli Markijańskie дзиграшки (PL/UA). Koncert muzyki improwizowanej, w którym podstawową zasadą będzie mieszanie i przekraczanie granic stylów, przyzwyczajeń i stereotypów oraz swoista zabawa ze słuchaczem. Odwołując się do idei jazzu bez granic Markijana Iwaszczyszyna, czyli muzyki bez barier i granic, bez podziałów i uprzedzeń, muzycy zagrają w różnych konfiguracjach i układach oraz odwołają się do wielości form muzycznych. Skład: Ihor Hnydyn – perkusja, Marek Otwinowski – gitara basowa, Tomasz Sikora – saksofon altowy, saksofon barytonowy, Mark Tokar – kontrabas.
  Jazz bez Markijana, sobota, 14.12, godz. 20.00, PROZA Klub Wrocławskiego Domu Literatury, Przejście Garncarskie 2. Wstęp wolny.
  Koncert Jazz bez Markijana odbywa się we współpracy z WrocloveUkraina, projektem, który jest współfinansowany przez gminę Wrocław.

 • Słynny pianista Aaron Goldberg ze Stanów Zjednoczonych pojawi się w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA ze swoim trio YES!, w którego skład wchodzą, oprócz Aarona Goldberga – fortepian, Ali Jackson – perkusja i Omer Avital – kontrabas. 
  Niedziela, 15.12, godz. 19.00, FAMA Centrum Biblioteczno-Kulturalne, ul. Bolesława Krzywoustego 286. Bilety: cena: 5 zł/bilet ulgowy (osoby 55+ i uczniowie na podstawie legitymacji szkolnej); 10 zł/bilet normalny (sprzedaż: w biurze CBK FAMA).

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA

Bolesława Krzywoustego 286, 51-312 Wrocław

Komentarze