1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. „Xawera. Tajemnica ostatniej miłości Adama Mickiewicza” – rozmowa z Robertem Kowalskim

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Zapraszamy na premierę książki „Xawera” Roberta Kowalskiego, redagującego popularny profil i stronę internetową „Paryskie salony romantyków”.

Kto był największą miłością Adama Mickiewicza? Maryla Wereszczakówna? Żona Celina? A może kobieta, którą dzieci poety chciały wymazać z jego biografii? Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół książki „Xawera” Roberta Kowalskiego – pierwszej biografii Ksawery Deybel, kochanki Mickiewicza i prawdopodobnej matki jego nieślubnego dziecka. Mieszana z błotem, wyklinana i zapomniana. Uznana za femme fatale romantyzmu i niszczycielkę rodziny Mickiewiczów... A jaka była prawda? Mało jest dokumentów o Xawerze. Dowiadujemy się o niej prawie zawsze za czyimś pośrednictwem.

O dzieciństwie świadczą dzieje jej rodziców i prowadzonej przez nich pensji. Wiadomości o krótkiej karierze artystycznej pojawiają się w listach i notatkach Mickiewicza, Towiańskiego, Goszczyńskiego. Brak listów jej samej i do niej. Xawera wspominana jest przez innych mimochodem. Po śmierci Adama o życiu Xawery dowiadujemy się z policyjnych teczek.

Robert Kowalski zaprasza w podróż śladami Xawery przemilczanej; Xawery, która niegdyś myślała, że pana Boga chwyciła za nogi, a może sama była posłannicą bogów; największej, a może jedynej prawdziwej miłości Adama; Xawery płacącej za tę miłość dekadami cierpień i upokorzeń; kobiety, którą kolejne pokolenia pomijały i oczerniały. Prawda o niej jest na pewno bolesna i trudna. Xawera zasłużyła na to, by pokazać ją prawdziwiej. Na tyle, na ile to możliwe. (opis za stroną wydawnictwa).

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Współorganizator:

  • Wydawnictwo Żywosłowie,
  • Paryskie salony romantyków.

Publikacja ukazała się przy wsparciu Instytutu Książki w ramach programu wydawniczego Inne Tradycje. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej Nr 3/DF-VII/2026.

TERMINY „Xawera. Tajemnica ostatniej miłości Adama Mickiewicza” – rozmowa z Robertem Kowalskim

  • Muzeum Pana Tadeusza

    • Czwartek 27 sie
      • 17:00

Miejsce

Zobacz także