Ukraїna! 6. Festiwal Filmowy w Kinie Nowe Horyzonty

Ukraїna! 6. Festiwal Filmowy w Kinie Nowe Horyzonty

Kierunek: Ukraina. 22-28 października, Kino Nowe Horyzonty zaprasza na Ukraїna! 6. Festiwal Filmowy - jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce, przybliżający widzom najnowsze i najlepsze produkcje od naszych wschodnich sąsiadów.

W ramach wrocławskiej odsłony zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumentalne i animacje, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. To równocześnie doskonała okazja, aby przekonać się o sile tamtejszej kinematografii, która z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie światowych festiwali, krytyków, jak i samych widzów.

W tegorocznym programie znalazł się między innymi zachwycający debiut fabularny Kateryny Gornostai, „Przystanek Ziemia”, który na tegorocznym Berlinale wygrał sekcję Generation14+. Autentyczność i wrażliwość, z jaką reżyserka filmu oddaje emocje wchodzących w dorosłość bohaterów, chwyta za serce i pozwala przejrzeć się w filmowym świecie jak we własnych wspomnieniach.

Widzowie zobaczą również nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym dramat „Z zawiązanymi oczami” oraz „Złe drogi”: laureata nagrody Verona Film Club przyznawanej podczas Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji. Każda z tych produkcji opowiada o bohaterach uwikłanych w czas wojennych wydarzeń – zarówno tych rozgrywających się tu i teraz, jak i walk, które zdają się być już zakończone.

Program nie pomija również klasyki kina – „Biały ptak z czarnym znamieniem” z udziałem Bohdana Stupki to historia losów wiejskiej rodziny muzykantów, żyjącej na terenach Bukowiny. Na wielkim ekranie zaprezentowany zostanie także najnowszy film Ołeha Sencowa „Nosorożec” oraz znany z tegorocznego programu Millennium Docs Against Gravity elektryzujący dokument „Ten deszcz nigdy nie ustanie” opowiadający o niekończącej się spirali wojny.

 

Program:

 

22 października

 

  • 19.00 – Zestaw animacji
  • 21.00 – Nosorożec

23 października

 

  • 19.00 – Klasyka kina: Biały ptak z czarnym znamieniem
  • 21.15 – Przystanek Ziemia

24 października 

 

  • 19.15 – U311 Czerkasy

25 października

 

  • 19.15 – Z zawiązanymi oczami

26 października

 
  • 19.15 – Złe drogi

27 października

  • 19.15 – Ten deszcz nigdy nie ustanie

28 października

  • 19.15 – Ziemia Iwana

Wideo / zdjęcia

Komentarze