Śniadania osiedlowe inspirowane sztuką

Śniadania osiedlowe inspirowane sztuką

Na czterech wrocławskich osiedlach w czerwcu odbędzie się akcja: „Śniadania z Sympozjum”. Mieszkańcy Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Szczepina i Popowic będą przygotowywać oraz… jeść wyjątkowe śniadania inspirowane sztuką konceptualną.

Za przepisy odpowiadają wrocławskie znawczynie kuchni roślinnej. Składniki będą do kupienia w wybranych lokalnych sklepikach i warzywniakach. Na uczestników czekają też smaczne niespodzianki. Wydarzenie jest częścią programu Sympozjum Wrocław 70/20. 

Dwa weekendy biesiadowania

„Śniadania z Sympozjum” to dwa weekendy wspólnego biesiadowania ze sztuką w tle. To jednocześnie okazja do przypomnienia Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70, które odbyło się równo 50 lat temu i do dziś stanowi przełomowe wydarzenie dla sztuki konceptualnej w Polsce. Przepisy na śniadania inspirowane są więc pracami artystycznymi, które w roku 1970 miały wypełnić rozmaite przestrzenie we Wrocławiu – śródmiejskie podwórka, zielone przestrzenie między blokami czy tereny nadrzeczne.

„Śniadania z Sympozjum”, realizowane w ramach projektu „Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później”, organizowane są przez Fundację Ładne Historie przy wsparciu gminy Wrocław. Partnerzy akcji: Stowarzyszenie Żółty Parasol, Stowarzyszenie Serce Szczepina, Stowarzyszenie Moje Popo.

Jak zdobyć przepis?

Aby otrzymać dostęp do przepisów i listę osiedlowych punktów zakupowych, należy wysłać e-maila na adres: sympozjum@ladnehistorie.pl lub zgłosić się przez Messengera Ładnych Historii: https://www.facebook.com/ladnehistorie/.

Każdy uczestnik dostanie broszurkę-przepiśnik z recepturami przygotowanymi przez wrocławskie znawczynie kuchni roślinnej – Dominikę Józalę i Izę Wiśniewską (dawne bistro Żyzna).

Przepisy inspirowane będą konkretnymi sympozjalnymi pracami, dzięki czemu z sezonowych produktów będzie można wykonać na talerzu własną jadalną wariację na temat Żywego pomnika „Arena” Jerzego Beresia na Wyspie Piasek czy Interpretacji przestrzennej poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność” Barbary Kozłowskiej w Parku Popowickim, ale też prac nigdy nie powstałych, które mogły odmienić kształt naszego miasta.

Wsparcie dla małych biznesów

„Śniadania z Sympozjum” to wydarzenie przygotowane z myślą o mieszkańcach osiedli – ma sprawić radość zarówno na etapie zdobywania składników, jak i wspólnego przyrządzania, a wreszcie spożywania śniadań w najbliższym gronie – w domu, w ogrodzie czy na balkonie.

13 i 14 czerwca śniadania celebrowane będą na Ołbinie i Placu Grunwaldzkim, a 27 i 28 czerwca – na Szczepinie i Popowicach.  To ważne, by poznawać najbliższe otoczenie i wspierać małe biznesy, dlatego każdy, kto zakupi składniki na śniadanie w rekomendowanych przez organizatorów miejscach, otrzyma dodatkowo słodkie niespodzianki do przyrządzenia deseru.

Dzieła sztuki na talerzu i… na mapie

Organizatorzy zachęcają do przesyłania zdjęć i filmów dokumentujących efekty działań kulinarnych. Dokumentację należy słać na adres sympozjum@ladnehistorie.pl lub Messengerem. Warto też chwalić się potrawami na Instagramie, oznaczając profil @sympozjum7020. Na stronie www.ladnehistorie.pl znajduje się Mapa Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70, na której można sprawdzić, jak poszczególne dzieła sztuki miały wyglądać w rzeczywistości, oraz gdzie się znajdują lub znaleźć miały. 

Spacerując dziś ulicami Wrocławia, dostrzec można pojedyncze ślady Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 – spotkania artystów, krytyków i teoretyków sztuki, które stało się przestrzenią wymiany myśli i wykuwania nowych kierunków w polskiej sztuce, czyli ustawione przy Teatrze Współczesnym betonowe „Krzesło” Tadeusza Kantora, wyrastający korzeniami do góry „Żywy pomnik. Arena” Jerzego Beresia na Wyspie Piasek czy zrealizowany niedawno w parku Popowickim pomnik „Samotność” Barbary Kozłowskiej. 

Wideo / zdjęcia

Komentarze