Perseidy 2018 we Wrocławiu. Gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy?

Już w najbliższy weekend miłośników zjawisk astronomicznych czeka kolejne interesujące przeżycie. To najlepszy moment, żeby podziwiać perseidy, czyli popularne spadające gwiazdy. Gdzie i o której będzie je można obserwować we Wrocławiu?

  • Źródło: Wikipedia


Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się właśnie pomiędzy 12 i 13 sierpnia, ale piękny pokaz natury można oglądać także noc wcześniej. Popularnie nazywane spadającymi gwiazdami meteory, to nic innego, jak pozostałości po warkoczu komety Swift-Tuttle, którą w 1862 r. odkryli amerykańcy astronomowie.

Coroczny spektakl na niebie

– Okres obiegu tej komety wokół Słońca wynosi 133 lata. Najogólniej mówiąc komety to bryły brudnego śniegu i lodu. Gdy taka kometa zbliża się do Słońca lód zaczyna odparowywać i okruchy z jądra komety są uwalniane w przestrzeń i tworzą przy tym charakterystyczny warkocz. To właśnie te zagubione okruchy wpadające w atmosferę ziemską możemy zobaczyć jako perseidy. Rokrocznie, gdy Ziemia przechodzi przez przestrzeń międzyplanetarną orbity komety, rozpoczyna się wspaniały spektakl – tłumaczy prof. Michał Tomczak, dyrektor Instytutu Astronomicznego, Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Takich rojów meteorów w ciągu roku rozróżniamy kilkanaście, jednak perseidy z wielu względów są najsłynniejsze. Przede wszystkim są bardzo regularne i każdego roku o tej samej porze dają spektakularne zjawisko. Dodatkowo obserwacjom sprzyja letnia aura, a więc dobre warunki pogodowe. W tym roku kumulacja spadających meteorów, a więc Noc Perseidów przypadnie z soboty (11 sierpnia) na niedzielę.

Nawet 100 zjawisk na godzinę

– W maksimum, które przypada w ten weekend można się spodziewać kilkudziesięciu – a przy odrobinie szczęścia nawet 100 – zjawisk na godzinę. Perseidy to niewielkie okruchy skały, często rozmiarem przypominające ziarenka piasku, które wpadając w ziemską atmosferę, podgrzewają się i zaczynają świecić. Najkrócej mówiąc, są to pojedyncze meteory spalające się w atmosferze. Jest to zjawisko krótkotrwałe, ale bardzo widowiskowe – dodaje Michał Tomczak.

Według niektórych badań ludzkość obserwuje perseidy już od ponad 2000 lat. Co ciekawe „spadające gwiazdy” to określenie bardzo popularne, ale w przypadku perseidów – z naukowego punktu widzenia – całkowicie mylne. – Ludowo mówi się o tym zjawisku „łzy św. Wawrzyńca”, gdyż właśnie w tym okresie, a dokładnie 10 sierpnia, kościół wspomina tego świętego – podkreśla dyrektor Instytutu Astronomicznego UWr.

Gdzie obserwować perseidy we Wrocławiu?

Gdzie i kiedy najlepiej oglądać perseidy we Wrocławiu? Jak podkreślają eksperci, zjawisko jest na tyle spektakularne, że mamy szansę zauważyć je nawet w mieście, praktycznie w każdym punkcie Wrocławia z otwartym widokiem na nieboskłon. Jednak im większa i ciemniejsza wokół nas przestrzeń, tym wrażenie będzie lepsze, a sama obserwacja dużo dokładniejsza. Gdzie w stolicy Dolnego Śląska oglądać perseidy?

– Większe przestrzenie w naszych parkach czy też tereny nad Odrą sprawdzą się znakomicie. Oczywiście można również wyjechać poza Wrocław, i znaleźć odrobinę pustej przestrzeni lub np. wybrać na punkt obserwacji Wzgórza Trzebnickie, ale obserwacja blisko centrum Wrocławia też się sprawdzi. Tym, w co musimy się na pewno uzbroić, jest cierpliwość. Na obserwację powinniśmy poświęcić przynajmniej kilkadziesiąt minut, by dostrzec perseidy – kontynuuje Tomczak.

Najlepsza godzina obserwacji? Pomiędzy 23 a północą

Nazwa roju pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, gdzie przypada radiant, z którego rozchodzą się meteory. Im wyżej radiant, tym lepsza widoczność zjawiska. – W nocy z 12 na 13 sierpnia w pierwszej połowie nocy radiant jest stosunkowo nisko nad horyzontem, natomiast po północy osiągnie on wysokość 60 stopni nad horyzontem, więc wówczas warunki obserwacyjne powinny być najlepsze – doradza profesor z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dla wszystkich tych, którzy przegapią czas na obserwację w ten weekend lub mają już inne plany na niedzielny wieczór i noc nie wszystko stracone. – W weekend przypada maksimum obserwacji, natomiast obserwować perseidy możemy codziennie aż do 24 sierpnia – uspokaja Michał Tomczak.

Zgłoś uwagę