4. Perseidy 2021 we Wrocławiu. Gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy?

W nocy z czwartku na piątek (12-13 sierpnia) w Polsce będą najlepsze warunki do podziwiania tzw. spadających gwiazd. Gdzie i o której najlepiej je obserwować we Wrocławiu?

Noc z 12 na 13 sierpnia to najlepszy moment na oglądanie największego astronomicznego wydarzenia lata, czyli spadających gwiazd.

– Tak naprawdę to są meteory, czyli bardzo małe fragmenty komet lub planetoid, które zderzają się z atmosferą Ziemii i ulegają zniszczeniu – mówi dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego, Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. – Znakomita większość drobin tworzących Perseidy ma rozmiary ledwie 1-2 mm. Poruszają się one z prędkością aż 60 km/s. To ponad 200 tysięcy km/h. Dlatego energia zderzenia z naszą atmosferą jest wielka i powoduje wyraźny błysk. Najczęściej nie jest on dłuższy niż sekunda. Tylko większe fragmenty o rozmiarach kilku centymetrów wytwarzają meteory z poświatą trwającą kilka sekund. Zjawisko to ma miejsce wiele razy w roku, ale akurat w sierpniu Ziemia przechodzi przez pas pyłu rozsianego przez kometę Swift-Tuttle, która jest dość duża. Stąd też większa ilość powstających Perseidów.

Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy?

Najwięcej Perseidów będzie można obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia – około 100 meteorów w ciągu godziny. Najwięcej spadających gwiazd będzie widać około północy.

Na szczęście prognozy pogody dla Wrocławia na tę noc są dość dobre. Jak twierdzą naukowcy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, szczęśliwie nie będzie także przeszkadzał Księżyc, który zajdzie wkrótce po zapadnięciu zmroku.

Jednak nawet spóźnialscy nie stracą swojej szansy na podziwianie tego pięknego widoku, gdyż także kolejnej nocy (z 13 na 14 sierpnia) spadających gwiazd będzie jeszcze dużo. A Perseidy, choć w mniejszym nasileniu, będzie można obserwować praktycznie do końca sierpnia.

Gdzie oglądać Perseidy?

Zjawisko to jest na tyle spektakularne, że mamy szansę zauważyć je nawet w mieście, praktycznie w każdym punkcie z otwartym widokiem na niebo. Dobrze sprawdzą się np. większe przestrzenie w parkach czy też tereny nad Odrą. Aby obserwować niebo tej nocy, wielu wrocławian wychodzi wówczas ze swoich domów także na swoje balkony lub do ogrodów.

– We Wrocławiu dobrym miejscem do oglądania spadających gwiazd jest m.in. Górka Oporowska, bo jest nieco oddalona od centrum miasta – twierdzi dr Paweł Preś. – Jednak jako najlepsze miejsca do obserwacji tego wyjątkowego zjawiska polecam szczególnie tereny podmiejskie. Im dalej od centrum Wrocławia, tym lepsza widoczność. Światła miasta bardzo przeszkadzają w podziwianiu tego zjawiska.

Miłośnicy natury, pięknych doświadczeń wizualnych i spoglądania w niebo mogą liczyć na wspólne oglądanie spadających gwiazd także w nadodrzańskich beach barach m.in. w HotSpot oraz ZaZoo specjalnie na tę okazję zostaną przygotowane teleskopy, by można było cieszyć się niezapomnianym widokiem nieba. Dla wszystkich miłośników takich wrażeń wstęp wolny.

Z myślą o dzieciach

Specjalne wydarzenie przygotowano również dla najmłodszych na Górce Szczepińskiej (Górce Zdrowia).

– W ramach projektu „Perseidy, czyli spadające gwiazdy w kieszeniach szczepińskich dzieci” w tę szczególną sierpniową noc będą oni mogli nie tylko oglądać spadające gwiazdy, ale też dowiedzą się dużo o kosmosie – opowiada Anna Kurachowska, koordynatorka wydarzenia. – Z pewnością atrakcją będzie wykonanie Układu Słonecznego we właściwych proporcjach, gdzie Jowiszem będzie piłka do tenisa, a Merkurym nasionko chia. Natomiast o godz. 19.00 rozpocznie się spotkanie z astronomem z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowie o otaczającym nas Wszechświecie. Uczestników czeka też sporo kosmicznych zabaw i gier zespołowych. Wspólnie rozstawią namioty, rozpalą ognisko, przygotują kolację i rozpoczną obserwacje nocnego nieba.

Udział jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona. Na wspólne oglądanie Perseidów na Górce Szczepińskiej obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy wysłać na adres: [email protected].

Noc Spadających Gwiazd w HotSpot

Eventy