GDDKiA podpisała umowę na budowę ekranów akustycznych przy ul. Żernickiej

Do końca kwietnia przyszłego roku na wysokości ulicy Żernickiej 152-154 mają powstać ekrany akustyczne, chroniące przed hałasem dochodzącym z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW). Umowę w tej sprawie podpisał parę dni temu dolnośląski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zarządca AOW.

  • Zdjęcie ilustracyjne, ekrany akustyczne przy autostradzie. Fot. pixabay

    Zdjęcie ilustracyjne, ekrany akustyczne przy autostradzie. Fot. pixabay


Zabezpieczenia przeciwhałasowe będą miały 6 metrów wysokości, a ich łączna długość wyniesie około 750 metrów. Zaprojektuje i wybuduje je warszawska firma Ekopres SA, która zgodnie z umową czas na realizację zadania ma do 30 kwietnia 2021 r. Wartość inwestycji to prawie 8,5 mln zł. O budowę ekranów akustycznych w tym miejscu zabiegali mieszkańcy oraz Rada Osiedla Kuźniki.

rejon ulicy Żernickiej 152-154

Autostradowa Obwodnica Wrocławia w rejonie ul. Żernickiej 152-154. Źródło: gis.um.wroc.pl

Ekrany akustyczne powstaną także przy ul. Melioranckiej

W najbliższym czasie rozstrzygnięty ma zostać także przetarg na zaprojektowanie i budowę ekranu akustycznego wzdłuż AOW, na wysokości ul. Melioranckiej 52. Drogowcy planują realizację tej inwestycji do końca maja 2021 r.

– W sierpniu br. ogłosiliśmy przetarg na budowę ekranu akustycznego wzdłuż AOW A8 dla posesji przy ul. Melioranckiej 52 we Wrocławiu, o długości ekranu 485 m. Otwarcie ofert planowane jest na 30 września – informuje Magdalena Szumiata z GDDKiA Oddział Wrocław.

Inwestycje we Wrocławiu, ale z budżetu krajowego

Dlaczego ekranów przy AOW nie buduje gmina? Zarządcą dróg krajowych – w tym autostrad, jest GDDKiA. W miastach na prawach powiatu, takich jak Wrocław, zarząd nad przebiegającymi przez ich obszar drogami krajowymi leży co prawda po stronie samorządu, nie dotyczy to jednak autostrad i dróg ekspresowych. Z tego względu wszystkie prace i inwestycje związane z AOW realizuje dolnośląski oddział GDDKiA.Zgłoś uwagę