Poznaj zasady futbolu amerykańskiego!

Postanowiliśmy przybliżyć wszystkim zasady tej dyscypliny sportowej. Dzięki temu będziecie wiedzieć, kiedy drużyny będą zdobywać punkty, kiedy padną faule itd. 


Reguły i zasady gry

Reguły gry są dość proste. Mecz składa się z czterech kwart, każda z nich trwa 15 minut. To nie znaczy jednak, że pojedynek trwa godzinę. Od pierwszego do ostatniego gwizdka mogą upłynąć nawet trzy godziny. Na przeciwko sobie stają dwa jedenastoosobowe zespoły. Ich celem jest zdobycie największej liczby punktów. Boisko pomalowane jest w charakterystyczny pasy, dlatego często nazywane jest rusztem. Plac gry podzielony jest liniami, co pięć jardów, a jard to około 91 cm. Boisko z obu stron kończy się polem punktowym. Za liniami końcowymi znajdują bramki. Dzięki kopnięciu wysoko między ich słupy, zdobywa się dodatkowe punkty.

Punkty - jak i za co?

Punkty najczęściej zdobywa się poprzez przeniesienie piłki w pole punktowe przeciwnika. I właśnie takie zagranie nazywane jest przyłożeniem (touchdown). Po takim zagraniu drużyna atakująca otrzymuje sześć punktów. Po tym następuje podwyższenie: drużyna, która zdobyła te punkty może próbować kopać piłkę na bramkę i zdobyć kolejne punkty. 3 punkty zdobywa się też po celnym kopnięciu piłki do bramki. Piłka musi przelecieć między słupami i ponad poprzeczką. Ostatnim, ale i najbardziej widowiskowym sposobem na zdobycie punktu jest tak zwane zagranie „safety”, czyli powalenie zawodnika z piłką w jego własnym polu punktowym. Po takim skutecznym zagraniu atakujący otrzymuje 2 punkty.

Gra

W trakcie gry jedna drużyna się broni, a druga atakuje. W obu drużynach inni zawodnicy odpowiadają za defensywę, inni za ofensywę. Piłkę w trakcie gry można kopać, przenosić, rzucać i podawać między zawodnikami. Aby utrzymać się przy piłce, zespół atakujący musi się przemieścić z piłką o 10 jardów w stronę pola punktowego przeciwnika (ma na to cztery próby). Jeśli to się nie powiedzie, drużyny zamieniają się rolami.  Przed akcją zawodnicy ustawiają się w szyku na przeciwko siebie. Gra zaczyna się, gdy gracz z zespołu atakującego podniesie z ziemi piłkę i poda ją do rozgrywającego. Nazywa się go quarterbackiem. Przed rozpoczęciem gry informuje swoich kolegów, jaki wariant ataku będzie rozgrywany. Inni zawodnicy wcześniej nie mogą przekroczyć linii rozpoczęcia akcji. Gracz ten może rozpocząć atak na dwa sposoby: biegowy, czyli podać piłkę do zawodnika, który będzie się starał przebiec z nią jak najbliżej pola punktowego, lub przez podanie do przodu do jednego z kolegów. Akcja ofensywna, w myśl zasady futbolu amerykańskiego, kończy się, gdy zawodnik z piłką zostanie przewrócony lub znajdzie się poza boiskiem, a także, gdy piłka spadnie na ziemię po niecelnym podaniu.

Kary na boisku

Przytrzymywanie rywali, blokowanie zawodnika przez plecy czy chwyt za kratkę w kasku, za te wykroczenia sędziowie mogą nakładać kary. Gdy sędziowie zauważą zagranie niezgodne z przepisami, sygnalizują to poprzez wrzucenie na boisko żółtych flag. Karą za faul jest utrata przez drużynę faulującą zdobytych wcześniej jardów. Celem gry jest zdobycie w ustalonym czasie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej.

Zgłoś uwagę