Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipie Piotrowskiej

Na początku października swoją działalność rozpoczęła nowa, oznaczona numerem 15 filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieści się przy ulicy Tymiankowej 3 na Osiedlu Lipa Piotrowska, w północno-zachodniej części Wrocławia. 

  • fot. Patryk Załęczny


Długo wyczekiwana instytucja, o którą kilka lat zabiegali radni Osiedla Lipa Piotrowska, zainaugurowała swoją działalność 9 października.

Już od samego początku przyciąga uwagę pobliskich mieszkańców, którzy przez długi czas, chcąc wypożyczyć książkę, musieli jeździć do centrum. – Dwadzieścia pięć lat temu zlikwidowane zostały biblioteki w Lipie, a następnie w Świniarach. Od tego czasu mieszkańcy, którzy uwielbiają czytać, musieli radzić sobie na własny sposób. Do dziś w Świniarach istnieje jednak budynek po byłej bibliotece (obecnie znajduje się w tym miejscu sklep – przyp. red.). Co ciekawe, jeszcze do niedawna widniał tam nawet szyld biblioteczny, który co prawda dezorientował ludzi, jednak pytających o istnienie biblioteki było tak wielu, że w ten sposób radni otrzymywali jasny sygnał, że takie miejsce na osiedlu jest wręcz niezbędne – mówi Beata Kryg, kierowniczka i bibliotekarka w nowopowstałej filii.

fot. Patryk Załęczny

Niezwykłe zbiory w nowej bibliotece

Biblioteka w swoich zasobach posiada wiele ciekawych i interesujących pozycji. Literatura piękna i popularnonaukowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych, lektury dla uczniów, obszerny zbiór poradników, dział książek o Wrocławiu i Dolnym Śląsku, literatura anglojęzyczna czy w końcu nowości, na które w innych filiach Miejskich Bibliotek trzeba ustawiać się w kolejkach.

– Nasze zbiory gromadziliśmy od maja. Już teraz dysponujemy wieloma ciekawymi pozycjami, które systematycznie uzupełniamy. Warto podkreślić, że bibliotekę tworzyli tak naprawdę wszyscy pracownicy, z dyrektorem Andrzejem Ociepą na czele. Panie plastyczki stworzyły nawet specjalny kącik dla dzieci, aby mogły się tu czuć swobodnie i z chęcią przychodziły do nas ponownie – dodaje kierownik Beata Kryg.

fot. Patryk Załęczny

Nowa biblioteka stara się za wszelką cenę przyciągnąć uwagę lokalnej społeczności, wykorzystując do promocji media społecznościowe czy klasyczne, papierowe plakaty rozwieszane w pobliskich instytucjach.

– Staramy się promować na tyle, na ile możemy. Miło jest, kiedy ktoś przyjdzie i powie, że w końcu trafił do biblioteki, która jest przyjazna otoczeniu. Nasza filia jest kameralna, jednoosobowa, ale z dużym nastawieniem na czytelnika. Myślę, że każdy, kto do nas zawita, wyjdzie stąd uśmiechnięty. W pobliżu mieszka wiele rodziców z dziećmi. Już teraz często nas odwiedzają, choć to dopiero początek działalności – mówi uśmiechnięta bibliotekarka, a zarazem mieszkanka Osiedla.

Beata Kryg, bibliotekarka w filii nr 15, fot. Patryk Załęczny

Projekt "Sąsiedzi" i szereg warsztatów dla dzieci

W najbliższym czasie w ramach projektu „Sąsiedzi” w bibliotece obywać się będą różne warsztaty przeznaczone dla najmłodszych, a w planach jest także niezwykła wystawa, prezentująca ten rejon miasta jeszcze za czasów niemieckich. To wszystko dzięki zachowanej kronice szkolnej, bowiem mało osób wie, że za dawnych czasów w miejscu, w którym obecnie znajduje się „Tymiankowa biblioteka” istniała szkoła.

Filia nr 15 znajdująca się przy ulicy Tymiankowej 3 na Osiedlu Lipa Piotrowska otwarta jest trzy razy w tygodniu, jednak wraz z rozwojem, będzie dostępna praktycznie codziennie.

fot. Patryk Załęczny

Mieszkańcy Wrocławia, którzy chcą podzielić się swoimi zbiorami z nowopowstałą filią biblioteki, mogą oczywiście przekazać swoje książki na ten cel. Filia nr 15 w tym momencie uzupełnia nie tylko swoje zbiory, ale także gromadzi książki, które trafią do filii w Leśnicy, gdzie tworzony jest profil kresowy.

Zgłoś uwagę