Festiwal ulicy Świdnickiej [PROGRAM, WIDEO]

Swoje święto mają już ul. Szewska i św. Mikołaja. Przyszedł więc czas, by miała je także Świdnicka – najsłynniejsza wrocławska ulica. Festiwal ulicy Świdnickiej trwać będzie w sobotę 27 września  w godz. 12.00-23.00.


Świdnicką wytyczono w XIII wieku – wyznaczała granice Wrocławia, potem zmieniła się w jedną z głównych handlowych ulic. Przed II wojną światową była jedną z najbardziej eleganckich i reprezentacyjnych arterii dawnego Breslau. Nazwa Schweidnitzer Straße (wcześniej Gasse) wzięła się z prozaicznych powodów – ulica prowadzi w kierunku Świdnicy. Po wojnie zachowano jej nazwę i przetłumaczono na polski, a południową część nazwano na cześć Aleksandra hrabiego Fredry. Później zgodnie z ówczesną polityką główną ulicę przemianowano na ulicę Stalingradzką. Swoją historyczną nazwę ulica odzyskała w 1957 roku.

Kościoły, teatry, domy towarowe i krasnoludki

Świdnicką znają wszyscy wrocławianie, trafi też na nią każdy turysta. Łączy Rynek z ul. Marszałka Piłsudskiego. W północnej części jest deptakiem dla pieszych i to tu znajduje się słynne przejście podziemne z niewymiarowymi schodami. Przy nich stał charakterystyczny zegar pokryty drobnymi kafelkami, spod którego w latach 90. ubiegłego wieku wyruszały manifestacje Pomarańczowej Alternatywy. Dziś to miejsce upamiętnia pomnik krasnala.

Za przejściem ulica zyskuje bardziej światowy charakter – znajduje się tu elegancki hotel Monopol, w którym zatrzymywała się m.in. słynna niemiecka aktorka Marlena Dietrich, Opera Wrocławska. Przy Świdnickiej stoją też dwa kościoły – Bożego Ciała oraz kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława stoi „plecami” do ulicy i bywa rzadko odwiedzany, choć to wspaniała gotycka budowla z przepięknym, barokowym wyposażeniem. Świdnicka to także handel – modernistyczny Dom Handlowy Renoma, DH Podwale i już za placem Kościuszki – pasaż „Pod Arkadami”, gdzie, w Dzielnicy Mieszkaniowej im. Kościuszki (KDM) od lat działają m.in. księgarnia, sklep z porcelaną i optyk. Swoje siedziby mają przy Świdnickiej galerie – BWA Dizajn i M Odwach – ta ostatnia mieści się w parterowym XVIII-wiecznym budynku, który pozostał po rozbiórce miejskich fortyfikacji. Obok niego znajduje się pogodynka – w wieżyczce zainstalowano barometr i zegar. Przy Świdnickiej kryją się też dwie sceny – Teatr Arka i Scena Kameralna Teatru Polskiego – niegdyś Teatr Żydowski, wybudowany ze składek żydowskich mieszkańców Wrocławia. Na jego deskach grała m.in. wybitna aktorka Ida Kamińska.

Pochód, bieg na orientację i porady ekspertów

By przybliżyć fenomen tej ulicy, a jednocześnie pokazać jej nowoczesne i wielowarstwowe oblicze, powstała idea Stowarzyszenia ulicy Świdnickiej. Nowo powstała organizacja zrzesza przedsiębiorców, najemców, instytucje i organizacje pozarządowe, a także współpracuje z Miastem Wrocław oraz z organizacją działającą na rzecz słynnej ulicy Friedrichstraße w Berlinie. Dzięki połączeniu energii i sił już 27 września 2014 roku odbędzie się Festiwal ulicy Świdnickiej. Na długości kilometra dojdzioe do serii wydarzeń, spotkań, warsztatów i konkursów.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się o godz. 13.00 paradą Świdnicką z udziałem seniorek z Wrocławskiego Centrum Seniora przy muzyce orkiestry. Pochód przejdzie od Rynku do ulicy Piłsudskiego. Uczestniczki zaprezentują suknie z historycznych epok.

Po godzinie 13.00 zacznie się rodzinny bieg na orientację, organizowany przez Fundację Wroactive. Na kilometrowym odcinku każdy będzie mógł wziąć udział w zabawie, gdzie liczyć się będzie wiedza o ulicy Świdnickiej i sportowy duch. Do wygrania będą cenne nagrody. Dla amatorów podróży Dolnośląska Organizacja Turystyczna pod Arkadami przygotuje stoiska, promujące Dolny Śląsk i regionalne produkty.

Przez całą sobotę otwarta będzie specjalna przestrzeń z grami i zabawami dla dzieci, przy której Wydział Pedagogiczny Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przygotuje miejsce na spotkanie z ekspertami (logopedami, psychologami, pedagogami).

Przestrzeń dla zmysłów

W tym samym czasie w budynku Solpolu I odbędzie się wydarzenie w całości poświęcone trendom i modzie. Wykładom i prezentacjom, przygotowanym przez doktor Agnieszkę Węglińską z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, towarzyszyć będą pokazy mody. Atrakcje modowe szykują także ulokowane przy ulicy Świdnickiej salony i sklepy, które w tym dniu zaproszą na spotkania ze specjalistami i projektantami.

Przez cały dzień na całej ulicy Świdnickiej będzie można skosztować licznych specjałów, przygotowanych przez kucharzy z barów i restauracji. Degustacje i specjalne potrawy będą dostępne dla wszystkich uczestników festiwalu.

Festiwal to także możliwość spotkania i porozmawiania z przedsiębiorcami, rzemieślnikami i specjalistami, którzy od lat rezydują przy ulicy Świdnickiej. Do godz. 23.00 będzie można porozmawiać o książkach, muzyce, porcelanie i szkle, a także o najnowszych trendach modowych i wyjątkowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Sztuka i kultura do północy

Specjalny program przygotowały również galerie, które mieszczą się przy ulicy Świdnickiej. Przez cały dzień Galeria M Odwach prezentować będzie graficzne prace polskich artystów. Zaś wieczorem w galerii Dizajn BWA Wrocław odbędzie się wernisaż wystawy TypoAktywni, poświęconej miejskim szyldom i literom.

Specjalny program dla dzieci szykuje Teatr Arka, zaś od godziny 16.00 Scena Kameralna Teatru Polskiego we Wrocławiu zaprosi na swoje podwórko, gdzie odbędzie się kulminacja projektu Strefa ReStart  działań skupionych wokół pomysłu rewitalizacji podwórka teatru. Będzie można wziąć udział w kalamburach teatralnych z wrocławskimi aktorami. Wieczorem zabrzmi muzyka, przygotowana przez grupę producentów i didżejów, silnie związanych z wrocławską sceną klubową. Zabawa potrwa aż do północy.

Program

Więcej na 

www.facebook.com/swidnickaulica

AkZgłoś uwagę