Święto Wrocławia 2021

Obchodzimy je 24 czerwca, czyli w dniu, gdy w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Jana Chrzciciela – patrona archidiecezji i katedry wrocławskiej, którego wizerunek znajduje się w centralnym, sercowym polu herbu Wrocławia. Po tym, jak ubiegłoroczne obchody święta miasta z powodu pandemii musiały zostać przeniesione na wrzesień, w roku bieżącym trzymają się już swojej zwyczajowej daty.

Redakcja www.wroclaw.pl | 18 czerwca 2021

Uchwała, że Wrocław będzie miał swoje święto właśnie 24 czerwca każdego roku, została podjęta 15 czerwca 1991 r., a weszła w życie w roku następnym. Natomiast w kwietniu 1996 r. miejscy radni postanowili (z mocą od maja tegoż roku), że Wrocław będzie świętował kilka dni z kulminacją obchodów właśnie 24 czerwca. Wedle tych zapisów – które znalazły się także w statucie miasta – święto ma być okazją do prezentacji potencjału i osiągnięć środowisk kulturalnych, gospodarczych i naukowych Wrocławia.

 

Święto Wrocławia 2021

Święto Wrocławia 2021

Eventy / Piknik / W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 18 czerwca 2021 do 30 czerwca 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

 

W swojej powojennej historii Wrocław najbardziej hucznie świętował w jubileuszowym, 2000 r., czyli na tysiąclecie swojego istnienia. Obchody roku 2020 zapamiętamy także z uwagi na epidemię COVID-19 – wrześniowe wydarzenia, bardzo zresztą okrojone, mogliśmy obserwować tylko online. 

Szczególnym elementem ubiegłorocznego Święta Wrocławia była uroczystość odsłonięcie w Sukiennicach tablicy poświęconej 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego

Zwyczajowo 24 czerwca podczas otwartej uroczystej Rady Miejskiej Wrocławia wręczane są ustanowione w roku 1993 tytuły Civitate Wratislaviensi Donatus, czyli honorowe obywatelstwa naszego miasta.

Do dziś takim tytułem uhonorowano 34 osoby.

Czytaj: Honorowi Obywatele Wrocławia 1993-2020

Obywatel Honorowy Wrocławia 2020 – Maciej Łagiewski

20 listopada 2020 r. Rada Miejska Wrocławia, podczas XXXI sesji, przegłosowała odebranie kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus. To pierwszy taki przypadek w historii nagród przyznawanych od 1993 r. 

W roku 2021 Honorowym Obywatelem Wrocławia zostanie mistrzyni była zawodniczka Śląska Wrocław, medalistka olimpijska, mistrzyni świata i Europy w strzelectwie, radna Wrocławia przez osiem lat (2010-2018), obecnie nauczycielka akademicka – Renata Mauer-Różańska.

Czytaj: Renata Mauer-Różańska będzie Honorowym Obywatelem Wrocławia

24 czerwca, podczas uroczystej sesji w Starym Ratuszu, wręczane są także nagrody – Miasta Wrocławia (Rada Miejska Wrocławia przyznaje je osobom i instytucjom za całokształt ich pracy na rzecz miasta) i Prezydenta Wrocławia (prezydent Wrocławia przyznaje osobom i instytucjom za ich działalność i osiągnięcia w minionym roku). Do tej pory te pierwsze wyróżnienia trafiły już do ok. 130, a drugie do blisko 160 osób i instytucji.