Wrocław Extra

Przybieżeli Trzej Królowie [BIULETYN 67/2022 WROCLAW.PL]

projekt Ewelina Kacper

Chrześcijanie obrządków wschodnich 6 stycznia zasiądą do wigilijnej wieczerzy, a katolicy pójdą w Orszaku Trzech Króli. W związku z pandemią do orszaku trzeba się zapisać, wizyty duszpasterskie także będą odbywały się na nowych zasadach. Koronawirus nie odpuszcza – jeśli twoje dziecko chorowało, możesz zbadać je w specjalnej poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Agata Zięba | 05 stycznia 2022

 
Pobierz biuletyn w formacie pdf

Poradnia post-covid dla dzieci

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK, zainicjował uruchomienie specjalnej przychodni dla dzieci, które przechodzą lub przeszły zakażenie wirusem Sars-CoV-2. W ramach przychodni prowadzone są również wizyty kwalifikujące do szczepień przeciwko COVID-19 dla dzieci z grup podwyższonego ryzyka, z obciążonym wywiadem lub wcześniejszymi incydentami okołoszczepiennymi. Szczegóły na stronie www.usk.wroc.pl.

Czytaj na s. 3

Szczepienia dzieci Wrocław

Fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

 

Uczniowie z konstytucją za pan brat

Czym zajmują się sejm i senat? Jakie mamy symbole i święta narodowe? Czym różni się ustawa od uchwały? Na te pytanie młodzi wrocławianie poznają odpowiedzi w szkołach i przedszkolach i nauczą się, jak być świadomymi obywatelami.

Czytaj na s. 4

Wilki jak z „Wiedźmina” trafią na most Pomorski

Maszkarony już odrestaurowano i czekają na montaż. Ale na zabytkowy most Pomorski na wieżyczki trafią też rzygacze w kształcie wilków autorstwa firmy Rextorn Metalwork, która zasłynęła wykonaniem smoczego jaja z „Gry o tron”. Wilki inspirowane są wiedźmińskim medalionem.

Czytaj na s. 7

Rzygacze Most Pmorski

Fot. Rextorn Metalwork

Ferie za pasem – zaplanuj dziecku wypoczynek we Wrocławiu

W tym roku ferie zimowe na Dolnym Śląsku potrwają od 31 stycznia do 13 lutego. Jak co roku miasto przygotowało bogatą ofertę półkolonii i zajęć dla dzieci. Domy kultury, kluby osiedlowe, szkoły, ale także Hala Stulecia, Hydropolis czy centra sportowe – sprawdzamy, co przygotowały.

Czytaj na s. 8

Ferie we Wrocławiu

Fot. Shutterstock.com

Wrocławska stacja polarna na Spitsbergenie ma 50 lat

– Przez stację przewinęli się wszyscy najważniejsi polscy badacze polarni – mówi dr hab. Mateusz Strzelecki, kierownik Stacji Badawczej Uniwersytetu Wrocławskiego im. Stanisława Baranowskiego na Spitsbergenie. O tym, czym zajmują się naukowcy w Baranówce opowiedział Tomaszowi Wysockiemu.

Czytaj na s. 9

Wrocławska stacja polarna na Spitsbergenie ma 50 lat

Fot. Mateusz Strzelecki

Historia dam w skarbczykach zapisana

– Jubilerska robota stolarska – tak o zgromadzonych na wystawie eksponatach mówi Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Przyborniki do szycia, przenośne pulpity do pisania czy kasetki sporo mówią o roli kobiet w minionych stuleciach. Przekonajcie się sami.

Czytaj na s. 16

Historia dam w skarbczykach zapisana

Fot. Magdalena Lorek

Sportowe emocje we Wrocławiu w 2022

Pożegnaliśmy i podsumowaliśmy już rok 2021, zatem czas spojrzeć w kalendarz i zanotować sobie, które daty dla wrocławskich kibiców i sportowców będą kluczowe w nowym roku. A w stolicy Dolnego Śląska będzie się działo naprawdę wiele!

Czytaj na s. 19

Wrocławski maraton

Fot. archiwum www.wroclaw.pl

A na wrocławskich osiedlach m.in:

SZCZEPIN: Drewniane serce Szczepina dla każdego

To nowe miejsce na mapie Wrocławia będzie nie lada gratką dla rodzin z dziećmi. Właśnie zakończył się drugi etap zagospodarowania skweru św. Damiana de Vouster na Szczepinie.

PLAC GRUNWALDZKI: Zielony plac Grunwaldzki OD NOWA

Klimat się zmienia, a w ślad za tym powinny zmieniać się nasze osiedla – stawać się zdrowymi i przyjaznymi mieszkańcom przestrzeniami. Tak twierdzi Fundacja Ładne Historie, która chce poprawić jakość życia na osiedlu Plac Grunwaldzki.

Ponadto na najnowszym biuletynie WROCLAW.PL

  • Urzędy nieczynne 7 stycznia
  • Co z choinką po świętach
  • Fredruś wyruszy w trasę, jak tylko pogoda pozwoli
  • TORYwolucja za 80 mln zł rocznie
  • Przybyło 5 tysięcy miejsc w przedszkolach
  • Wielkie inwestycje roku 2021 we Wrocławiu
  • Odwiedź Dolny Śląsk: Złotoryja
  • Unia Metropolii Polskich: Życie w 2050
  • „Opowieści” Ewy Rossano od 7.01 w Muzeum Miejskim

Gdzie dostać biuletyn WROCLAW.PL