Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Po 16 latach we Wrocławiu doszło do zmiany na stanowisku prezydenta – Rafała Dutkiewicza zastąpił Jacek Sutryk, dotychczasowy dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W październikowych wyborach samorządowych Jacek Sutryk uzyskał 50,2% głosów (129 669 tys.) i już w pierwszej turze został wybrany na nowego prezydenta Wrocławia. Swoją pięcioletnią kadencję rozpocznie oficjalnie w poniedziałek, 19 listopada, po uroczystym ślubowaniu podczas I sesji nowej Rady Miejskiej Wrocławia.

Transmisja sesji on-line

Sylwetka Jacka Sutryka

Jacek Zbigniew Sutryk (ur. 17 września 1978 r. we Wrocławiu) – z wykształcenia socjolog, w latach 2011-2018 dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, od listopada 2018 r. prezydent Wrocławia.

Jacek Sutryk urodził się we Wrocławiu, na Tarnogaju. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 9 im. Wincentego Pola przy ul. Nyskiej oraz do Społecznego Liceum nr 1 przy ul. Długiej. Jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz doktorantem Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Wrocław to nie tylko miejsce, w którym się urodził, ale także miasto jego rodziców i dziadków.

– Wrocław mnie ukształtował, noszę go w sobie. Nie mógłbym żyć nigdzie indziej. To moje miejsce. Znam dawny Wrocław ze wspomnień mojej babci. Wciąż pamiętam ten z mojego dzieciństwa, a później młodości. Dzisiaj z dumą i zachwytem patrzę jak piękny jest nasz współczesny Wrocław – mówi Jacek Sutryk.

Z zamiłowania społecznik i samorządowiec. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

Czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ rowerem. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek. Lubi także czytać książki Katarzyny Bondy.

MOPS i Departament Spraw Społecznych UMW

W latach 2007-2011 pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystał następnie w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiadał za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację czy kulturę.

W 2015 r. uczestniczył w tworzeniu w Urzędzie Miejskim Biura Partycypacji Społecznej, dzięki któremu urzędnicy i władze miasta mogą być bliżej jego mieszkańców. Jednym z najważniejszych projektów BPS jest Wrocławski Budżet Obywatelski, którego środki na przestrzeni ostatnich 4 lat zostały zwiększone z 3 do 25 mln złotych.

Jako dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW Jacek Sutryk zawsze dużą wagę przykładał do rozwoju wrocławskich osiedli i bliskiej współpracy z radami osiedli. W listopadzie 2017 r. odbył się I Wrocławski Kongres Rad Osiedli w Hali Stulecia, zaś w ramach Funduszu Czasu Wolnego od maja do września 2018 r. na wrocławskich osiedlach przeprowadzono 80 wydarzeń.

Zaprzysiężenie na urząd prezydenta miasta, 19.11.2018

Podczas pierwszej w nowej kadencji sesji Rady Miejskiej, której uroczysta część odbyła się w Sali Wielkiej Starego Ratusza, Jacek Sutryk odebrał z rąk komisarza wyborczego Marcina Sosińskiego zaświadczenie o wyborze na prezydenta Wrocławia, a następnie złożył ślubowanie: 

– Obejmując urząd prezydenta Wrocławia, ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta.

Ustępujący prezydent Rafał Dutkiewicz przekazał następcy insygnia władzy – łańcuch i klucz do miasta ze słowami: – Prezydentowi wręczam klucz nie do bram miasta, ale do serc wrocławian.

– Raz jeszcze dziękuję z głębi serca wszystkim wrocławiankom i wrocławianom – za rozmowy, wspólnie spędzony czas i konsultowanie programu, który od teraz zamieniamy na strategię naszego miasta – powiedział w swoim przemówieniu Jacek Sutryk. Podkreślił jednocześnie, że wspólnie z Radą Miejską przejmuje odpowiedzialność za wszystkich mieszkańców – zarówno za tych, którzy głosowali na niego w wyborach, jak i za tych, którzy typowali inaczej.  

Nowy prezydent złożył podziękowania za niecodzienne wsparcie ustępującemu gospodarzowi miasta, kandydatom na radnych, ugrupowaniom politycznym, aktywistom, samorządowcom,, mieszkańcom i swoim bliskim, a zwracając się do nowych rajców, powiedział:

– Gratuluję wszystkim, którzy mandaty uzyskali, i z szacunkiem patrzę na tych, którym się tym razem nie udało. Wszystkich również zapraszam do budowania świetności miasta – podkreślił Jacek Sutryk, wspominając zarówno o seniorach, jak i najmłodszych obywatelach, a także o wrocławskich „braciach mniejszych” – zwierzakach, potrzebujących naszej pomocy.

– Wierzę, że dobro mieszkańców będzie naszą największą wartością – powiedział nowy prezydent. – To, czego oczekują wrocławianie, musimy zrobić wspólnie – dodał także pod adresem zwolenników różnych ugrupowań i środowisk, które w wyborach nie oddały na niego głosu. – Moją partią jest Wrocław – nie mam innej i innej nie szukam. Służba publiczna jest teraz dla mnie najważniejsza. Wierzę, że Wrocław ponad podziałami to nasza wspólna sprawa. Bierzmy się do pracy – podsumował swoje wystąpienie prezydent Jacek Sutryk. 

Czytaj też: Pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej Wrocławia