Esplanada na pl. Grunwaldzkim zostanie odbudowana

Esplanada, która zniknęła z Manhattanu przy pl. Grunwaldzkim zostanie odbudowana. Wybrano wykonawcę robót.

  • Wyburzona esplanada zostanie odbudowana /fot. PB

    Wyburzona esplanada zostanie odbudowana /fot. PB


„Sedesowce” są jedną z ikon współczesnego Wrocławia. Kompleks sześciu budynków zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak wybudowano w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Łącznie znajduje się w nich 486 mieszkań, a wieżowce otaczała esplanada, którą rozebrano na początku roku. Prace budowlane od strony ul. Nauczycielskiej rozpoczęły się w połowie stycznia.

Czytaj też: Powstaje film o słynnych blokach projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak Manhattan nasz powszedni

– To pierwszy etap rozbiórki, która musiała nastąpić ze względu na zły stan techniczny. Wskazują na to ekspertyzy – mówił Marcin Miłosz, wiceprezes SM „Piast”, która zarządza tym terenem. Spółdzielnia chce jednak, żeby miasto Wrocław partycypowało w kosztach remontu generalnego esplanady. I tak też się stanie. Gmina Wrocław będzie współfinansować inwestycję oraz przeprowadzi przetarg i podpisze umowę z wykonawcą. Natomiast Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piast” we Wrocławiu, właściciel obiektu, będzie odpowiedzialna za organizację prac i nadzór nad nimi. 

Prace budowlane obejmują m.in. wymianę stropów, balustrad i schodów. Obecne słupy żelbetowe zostaną wzmocnione, a nawierzchnię pokryją płyty betonowe. Pojawią się pomosty tymczasowe umożliwiające dojście do lokali usługowych na poziomie esplanady. Pierwotnie miasto zakładało, że wyremontowany zostanie także parking pod esplanadą, gdzie miała pojawić się kostka brukowa. Istniejące płyty betonowe nie zostaną jednak rozebrane. 

Czytaj też: Manhattan - zabytek z PRL-u przechodzi renowację [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wykonawca na realizację zadania będzie mieć 10 miesięcy od momentu podpisania umowy. Wpłynęły trzy oferty na wykonanie prac budowlanych. Złożyły je: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budex sp. z o.o. (11,3 mln zł), HARAS BUDOWNICTWO Sp. z o.o. – Sp.k (8,9 mln zł) oraz konsorcjum firm PBW INŻYNIERIA Jacek Garbacz - Lider i DROMOSTTOR POLSKA Sp. z o.o. Sp.k. (8,6 mln zł).

Prace wykona konsorcjum firm PBW INŻYNIERIA i DROMOSTTOR POLSKA (kwota 8,6 mln zł).Zgłoś uwagę