Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Jeż, kolorowy zwierz

Iza Rutkowska, artystka znana m.in. z projektu gigantycznego misia „Przytulanka” wędrującego po różnych miastach, tym razem na jednym z podwórek na tzw. wrocławskim „trójkącie” postawiła olbrzymiego, kolorowego jeża. 


Jeż jest częścią projektu realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury 2016 „Wrocław – wejście od podwórza”. Pojawił się w poniedziałek na podwórku między ulicami Mierniczą, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej.

Jest różowo-liliowo-pomarańczowo-czerwony, dmuchany i ma integrować mieszkańców. Na razie jednak budzi zachwyt i zainteresowanie dzieci. Iza Rutkowska swój projekt rozpoczęła od rozmów z mieszkańcami. Nie wszyscy byli zainteresowani jej projektem, choć artystka przekonywała, że jeż jest tylko pretekstem do nawiązania relacji z sąsiadami i do stworzenia małej społeczności.

Jeż nie zostaje jednak na podwórku na noc, gdy się pojawi to w innym miejscu niż ostatnio. Będzie wędrować po Przedmieściu Oławskim. Będą przy nim organizowane różne wydarzenia.

Harmonogram jeża

13 sierpnia (czwartek) | godz. 16:00 – Otwarte warsztaty Izy Rutkowskiej prowadzone wraz z mieszkańcami podwórka

15 sierpnia (sobota) | godz. 16:00 – Czas wolny z Jeżem

18 sierpnia (wtorek) | godz. 16:00 – Otwarte warsztaty Izy Rutkowskiej prowadzone wraz z mieszkańcami podwórka

20 sierpnia (czwartek) | godz. 16:00 – Otwarte warsztaty Izy Rutkowskiej prowadzone wraz z mieszkańcami podwórka

22 sierpnia (sobota) | godz. 18:00 – Jeżowe kino podwórkowe

25 sierpnia (wtorek) | godz. 16:00 – Otwarte warsztaty Izy Rutkowskiej prowadzone wraz z mieszkańcami podwórka

27 sierpnia (czwartek) | godz. 16:00 – Otwarte warsztaty Izy Rutkowskiej prowadzone wraz z mieszkańcami podwórka

29 sierpnia (sobota) | godz. 16:00 – Pożegnanie jeża

ESK 2016 planuje kolejne artystyczne plenerowe wydarzenia. Adam Kalinowski buduje przy ul. Barlickiego instalację „Nieskończony zielony”, a przy ul. Krętej 22 przy zaangażowaniu Fundacji Dom Pokoju powstaje „Ogród miejski”. Pracują przy tym projekcie wraz z mieszkańcami Maja Zabokrzycka i architekci Agnieszka Bocheńska i Tomasz Bojęć. Mają tam postać społeczne ogrody. Na razie trwają konsultacje z mieszkańcami, które zakończą się we wrześniu.Zgłoś uwagę