Dworzec autobusowy Polbus ma już rok

Dokładnie rok temu w nocy z 6 na 7 listopada pierwsze autobusy odjechały z nowego dworca autobusowego Polbus PKS. Przez te 12 miesięcy obsłużył ponad 7,2 miliona pasażerów. 

  • Nowy dworzec PKS we Wrocławiu ma rok


W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy z Dworca Wrocław odjechało ponad 147 tysięcy autobusów, a w kasach sprzedanych zostało przeszło 241 tysięcy biletów na połączenia krajowe i międzynarodowe.

Przypomnijmy. Uroczyste otwarcie Dworca Wrocław odbyło się 6 listopada 2017 roku z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, natomiast pierwsze autobusy z dworca zlokalizowanego w Centrum Handlowym Wroclavia odjechały 7 listopada 2017 roku po północy.

Wideo z otwarcia dworca Polbus PKS

W ciągu roku pojawili się na dworcu nowi przewoźnicy, którzy realizują połączenia z Dworca Wrocław (np. BP Tour- pierwszy podmiot, który przeniósł się z przystanku przy ul. Dawida oraz Mokrzycki. Kolejny Expressbus - rozpocznie operowanie w najbliższym czasie).

Dworzec Wrocław stał się centrum przesiadkowym dla wielu kierunków krajowych i międzynarodowych. Wrocławski dworzec jest jednym z dwóch najnowocześniejszych i największych centrum przesiadkowych firmy Flixbus, niekwestionowanego lidera na rynku przewozów pasażerskich w Europie. Dodatkowo dzięki współpracy z Flixbus i Portem Lotniczym Wrocław udało się nam uruchomić połączenie pomiędzy lotniskiem, a dworcami PKS/PKP.

Liczba pasażerów wzrasta

– W ciągu ostatniego roku obserwujemy wzrost liczby połączeń, sprzedanych biletów, a przede wszystkim więcej pasażerów. To najlepszy dowód, że inwestycja pod nazwą Dworzec Wrocław okazała się sukcesem – mówi Krzysztof Balawejder, prezes zarządu Polbus PKS.

W ostatnich tygodniach w porozumieniu z Departamentem Polityki Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia zamontowano specjalne oznaczenia ułatwiające poruszanie się osobom słabowidzącym. Został również uruchomiony specjalny telefon, na który można zgłosić potrzebę pomocy w dotarciu na perony przez osoby niepełnosprawne (510 011 898).

Władze dworca planują też wprowadzenie kolejnych udogodnień w ramach akcji Dworzec Bez Barier. Dworzec Wrocław wyposażony jest w wiele systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pasażerów i prawidłowe funkcjonowanie obiektu oraz tablice elektroniczne informujące podróżnych o aktualnych przyjazdach i odjazdach.
Na dworcu pracuje 25 kamer, które pozwalają na monitorowanie przez całą dobę sytuacji przez dyspozytora i pracowników ochrony.

materiały: Polbus PKSZgłoś uwagę