Trwa dogaszanie pożaru przy ul. Szczecińskiej

Wciąż trwa akcja gaśnicza pożaru przy ul. Szczecińskiej 5. W niedzielny wieczór doszło do pożaru nielegalnego składowiska odpadów. W akcji dotychczas uczestniczyło ok. 170 strażaków z 44 zastępów straży pożarnej, w tym z okolicznych miejscowości. Dogaszanie potrwa przynajmniej do wieczora. W związku z pożarem nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców Wrocławia.

  • Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, fot. UMW

    Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, fot. UMW

  • https://www.facebook.com/RadaOsiedlaZerniki/

    fot. https://www.facebook.com/RadaOsiedlaZerniki/


Aktualizacja, 17.12, g. 10.00

Opony, plastiki, sprasowany papier, gruz, drewno - m.in. takie przedmioty znajdywały się na terenie nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Szczecińskiej 5. Strażacy kontynuują akcję gaśniczą, która może potrwać jeszcze wiele godzin.

– Obecnie lokalizujemy źródło pożaru, co może trochę potrwać ze względu na ilość materiałów w tym składowisku. Musimy być pewni, że nie dojdzie do ponownego zapłonu, wówczas do działań będą mogły przystąpić służby porządkowe. Teren, na którym były składowane odpady, miał wymiar 70 na 60 metrów. Cały teren był objęty pożarem w momencie przyjazdu na miejsce straży pożarnej – wyjaśnił Remigiusz Adamańczyk, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Staży Pożarnej we Wrocławiu.

Remigiusz Adamańczyk, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Staży Pożarnej we Wrocławiu, fot. UMW.

Ogień rozprzestrzenił się na powierzchni 150 m2 składowiska odpadów i zatrzymał się na ogniomurze, dzięki czemu nie spłonęła sąsiadująca hurtownia budowlana. Obecnie nie ma zagrożenia dla skażenia powietrza w stolicy Dolnego Śląska w związku z pożarem. Jest jeszcze za wcześnie, by określić, co doprowadziło do pożaru nielegalnego składowiska.

O nielegalnym składowaniu odpadów na ul. Szczecińskiej Wydział Środowiska i Rolnictwa w marcu 2018 r. złożył zawiadomienie do prokuratury. Toczyło się w tej sprawie postępowanie, które w październiku 2018 r. zostało umorzone. Zdaniem biegłego „nie stwierdzono by ich (odpadów) przyjmowanie, magazynowanie i przetwarzanie bez wymaganego zezwolenia w miejscu do tego nieprzeznaczonym zagroziło życiu lub zdrowiu człowieka lub też mogło powodować istotne obniżenie jakości powierzchni ziemi i powietrza”.

– Żałuję, ze prokuratura nie widzi całego wymiaru spraw administracyjnych, które należy także brać pod uwagę. Dlatego też złożę wniosek o ponowne wznowienie postępowania i objęcie go nadzorem przez Prokuratura Regionalnego. Mam nadzieję, że do takich postanowień nigdy więcej we Wrocławiu nie dojdzie. Nie ma również naszej zgody na nielegalne gromadzenie odpadów i będziemy odpowiednio reagował na łamanie przepisów prawa – podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wkrótce ma zostać również powołany specjalny zespół kontrolny, który ma zająć się kontrolą wszystkich miejsc we Wrocławiu, gdzie gromadzone są odpady. Podczas prowadzonych działań przy ul. Szczecińskiej ucierpiało 2 strażaków.

– Chciałbym podziękować wszystkim służbom biorącym udział w akcji za sprawne i skoordynowane działania. Natychmiast po zakończeniu gaszenia pożaru przystąpimy do porządkowania tego terenu. Chcę także podkreślić, że pożar nie miał miejsca na terenie sortowni WPO Alba S.A. Wszystkie podmioty, które mają pozwolenie na zbiórkę odpadów we Wrocławiu, robią to zgodnie z przepisami, w oparciu o wydane pozwolenia – dodał prezydent Wrocławia.

Aktualizacja, 17.12, g. 8.00

Ruch pociągów relacji Nowy Dwór - Żerniki został przywrócony. Natomiast zarówno na ulicy Szczecińskiej jak i Żernickiej kierowcy mogą napotkać utrudnienia w ruchu, dlatego też zalecamy aby wybierać inną trasę. Pożar nie powoduje bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców.

16.12

Do pożaru doszło przed godziną 20.00. Obecnie na miejscu pracuje 31 zastępów straży pożarnej. W płonącej hali magazynowej znajdują się m.in. butle z acetylenem, przez co w okolicy co jakiś czas słychać wybuchy.

– Płonie hala o długości 300 metrów oraz pół hektara terenu, gdzie składowane są materiały plastikowe. Trwa akcja gaśnicza, nikomu nic się nie stało – podkreśla kapitan Aleksander Więcek, pełniący obowiązki oficera dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Według wstępnych doniesień pożarem objęta została hala Alby. Po godzinie 22.30 firma wydała oświadczenie „Pożar, który wybuchł dziś w godzinach wieczornych przy ul. Szczecińskiej, nie dotyczy WPO ALBA S.A. Płoną odpady magazynowane przez jedną z mniejszych firm przy ul. Szczecińskiej”.

Na odcinku Nowy Dwór - Żerniki wstrzymano ruch pociągów (pasażerowie są transportowani autobusami). Ulice Szczecińska i Żernicka zostały zamknięte dla ruchu samochodowego. Mieszkańcy w okolicy proszeni są o zamknięcie okien, aby dym nie dostawał się do mieszkań.Zgłoś uwagę