Za nami VI Dolnośląski Kongres Samorządowy na Stadionie Wrocław

W środę 17 kwietnia już po raz szósty spotkano się na Dolnośląskim Kongresie Samorządowym. Tym razem dyskutowano przede wszystkim o roli i znaczeniu samorządu terytorialnego na tle procesów zachodzących w Unii Europejskiej. W Kongresie wzięli udział m.in. przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorcy, naukowcy oraz samorządowcy, w tym prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.


VI Dolnośląski Kongres Samorządowy składał się z trzech paneli dyskusyjnych. Podczas pierwszego panelu rozmawiano o perspektywach samorządu terytorialnego, w drugim poruszono przyszłości kolei regionalnej oraz aglomeracyjnej, a w trzecim tematy związane z edukacją zawodową i rynkiem pracy.

– To co z całą pewnością udało się wolnej Polsce po 1989 roku to właśnie samorządy. W przededniu 30-lecia polskiej samorządności warto pochylić się nad kondycją samorządu i spróbować go wzmocnić, a nie osłabiać. To wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mają najsilniejszy mandat społeczny, zdobyty w wyborach bezpośrednich. Dlatego warto wsłuchać się w nasz głos i pracować nad rozwojem jednostek samorządu terytorialnego – podkreślił podczas otwierającego kongres panelu Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wrocławski Obszar Metropolitalny zadba o region

VI Dolnośląski Kongres Samorządowy odbył się kilka dni po powołaniu, z inicjatywy prezydenta Jacka Sutryka, Wrocławskiego Obszaru Metropolitarnego. Dla samorządowców była to więc kolejna okazja do wspólnych rozmów na temat dalszego rozwoju Dolnego Śląska.

Wrocławski Obszar Metropolitarny, którego do życia powołało blisko 50 samorządowców, ma się zająć m.in.: transportem aglomeracyjnym, walką ze smogiem, wykorzystaniem Odry czy wyzwaniami związanymi z mieszkalnictwem i suburbanizacją.

Czytaj więcej o powołaniu Wrocławskiego Obszaru Metropolitarnego.Zgłoś uwagę