wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zobacz mykwę, rytualną żydowską łaźnię

fot. FBK

Wrocławska Fundacja Bente Kahan zaprasza na zwiedzenie mykwy. Rytualna łaźnia znajdowała się w pomieszczeniu przy Synagodze pod Białym Bocianem.

Reklama

Mykwa przy wrocławskiej synagodze działała od początku XX wieku do roku 1968 r. Dzisiaj pomieszczenie jest w trakcie remontu - zachował się jedynie układ basenów.

Według tradycji w mykwie obywają się kobiety przez weselem, po porodzie i po menstruacji. Zanurzenie w mykwie to także jeden z rytuałów związanych z konwersją na judaizm, obowiązuje każdego z neofitów.

Wrocławska mykwa zajmuje pomieszczenia w przyziemiu między synagogą a szulem (małą salą modlitwy). Dzisiaj nie jest używana, bo wymaga kompleksowego remontu.

O zasadach korzystania z mykwy opowie Danielle Chaimovitz z wrocławskiej Gminy Żydowskiej. Oprowadzenie odbywa się w języku angielskim przy udziale tłumacza.

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 9 lipca o godz. 11, zbiórka przy wejściu do synagogi. Bilet kosztuje 10 zł. Ilość miejsc jest ograniczona.

Obowiązuje rezerwacja za pośrednictwem maila: [email protected] lub telefonicznie pod nr tel. 692 804 540.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama