wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zobacz, jak pięknieją elewacje kamienic w Śródmieściu

Kamienica przy ul. Bujwida

Najbardziej efektownie wyglądają kamienice przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Sienkiewicza. W ciągu ostatnich dwóch lat odnowiono elewacje dwóch budynków przy skwerze. Naprzeciwko, od kilku tygodni, przydymioną bielą lśni olbrzymia narożna kamienica przy Piastowskiej 37.

Reklama

– Wyremontowana została elewacja od strony ulicy i od strony podwórka. Proponowałem, aby jednak kamienica miała inny kolor, ale w sumie jesteśmy zadowoleni z efektu – mówi jeden z lokatorów budynku.

W tej części miasta jest więcej budynków, które przeszły gruntowny lifting. Można podziwiać kamienice przy Reja i Sienkiewicza, po obu stronach skrzyżowania Nowowiejskiej i Reja, przy ulicach: Rozbrat, Hoene-Wrońskiego, Nehringa.

Kamienica przy ul. Piastowskiej 37

W czterokondygnacyjnej kamienicy przy ul. Bujwida osuszono fundamenty, a budynek ocieplono. Wyjątkowo starannie potraktowano ozdobne detale elewacji. Zresztą, to nie wyjątek. W kamienicy przy Sienkiewicza 96 remont przetrwały ozdobny szczyt i dwa orły.

W Śródmieściu duża część kamienic jest pod opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków. M.in. dlatego specjaliści z biura MKZ decydują o kolorze odnawianych elewacji, nadzorują konserwację detali.

Zrzutka na remont

Opieka konserwatorska może mieć dodatkowy, finansowy wymiar. Np. odnowienie kamienicy przy ul. Piastowskiej 34 kosztowało ok. miliona złotych. Tyle wydano na remont elewacji i balkonów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont stropu w piwnicy.

– Część kosztów pokryto z dofinansowania z MKZ, część ze środków własnych Wspólnoty Mieszkaniowej, swoją część jednorazowo dopłacała Gmina Wrocław jako jeden z właścicieli mieszkań w budynku – informuje Urszula Nadolska z firmy „DOMUS”, administratorka budynku. Prace trwały około pięciu miesięcy.

Kamienica przy ul. Nowowiejskiej

W latach 2019-2020 na remonty elewacji kamienic w Śródmieściu, w których są lokale komunalne, spółka miejska Wrocławskie Mieszkania przeznaczyła 1 mln 50 tys. zł. Ale w sumie dofinansowanie robót w 55 budynkach z kasy miejskiej w tej części Wrocławia wyniosło 1,8 mln zł.

– Prace dotyczyły zarówno drobnych prac typu: naprawa uszkodzonych tynków, jak i remontów całych elewacji i balkonów – mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań.

Anioł w rusztowaniach

Lada moment w Śródmieściu wypięknieje jeszcze więcej zabytkowych budynków. Rusztowania stoją przy olbrzymiej kamienicy z wieżyczką przy ul. Reja. Prace trwają przy ul. Grunwaldzkiej i w kilku punktach ul. Piastowskiej, w tym przy Piastowskiej 25, którą wieńczy imponująca rzeźba kobiety-anioła.

Fot. www.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama