wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zmarł Ryszard Szurkowski – legenda polskiego kolarstwa

Ryszard Szurkowski 1946-2021, źródło: By Sławek - CC BY-SA 2.0, wikimedia

1 lutego w wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii. 

Reklama

Ryszard Szurkowski był trzykrotnym złotym medalistą mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, raz zajął drugie miejsce. Cztery razy triumfował w Wyścigu Pokoju – przejechał tam w sumie 52 etapy (na 89) w koszulce lidera, a 13 wygrał. Był też 12-krotnym mistrzem Polski.

Był także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego i posłem na sejm w latach w latach 80. W Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski XX wieku Ryszard Szurkowski zajął drugie miejsce (za Ireną Szewińską).

Pochodził z Dolnego Śląska, ukończył liceum ogólnokształcące we Wrocławiu (1975), a potem wrocławską Akademię Wychowania Fizycznego (1984). Z wykształcenia był nauczycielem wychowania fizycznego oraz trenerem kolarstwa.

Kolarstwo zaczął uprawiać w Miliczu. W zawodach kolarskich startował od roku 1963, początkowo jako niezrzeszony amator. Po odbyciu służby wojskowej postanowił kontynuować swoją karierę, kierując się do klubu KS „Dolmel” Wrocław. Pierwszymi jego sukcesami było mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym w Prudniku, wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim oraz 4. miejsce w mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego w 1968.

11 września 2001 r. w zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku zginął syn słynnego kolarza – Norbert. 

W 2018 r. sam Ryszard Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi w trakcie amatorskiego wyścigu kolarskiego. Obrażenia okazały się bardzo poważne. Uszkodzeniu uległ rdzeń kręgowy, powodując paraliż czterokończynowy kolarza.


Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama