wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Pożegnanie ojca Macieja Zięby

Fot. Dominikanie we Wrocławiu

W czwartek 31 grudnia, we Wrocławiu zmarł Maciej Zięba OP. Miał 66 lat. Od wielu miesięcy walczył z chorobą nowotworową. W sobotę, 9 stycznia w kościele św. Wojciecha przy placu Dominikańskim pożegnano ojca. W uroczystościach pogrzebowych brali udział m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz były prezydent Rafał Dutkiewicz.

Reklama

Maciej Zięba – dominikanin, ur. 1954 we Wrocławiu. Teolog, filozof i publicysta. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1981 wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie.

Działacz opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. – doradca NSZZ „Solidarność” oraz dziennikarz Tygodnika Solidarność. Założyciel (1995) i dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie.

Był dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Autor wielu książek, m.in. „Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja”. W roku 1997 uzyskał w PAT tytuł doktora. Wykładowca licznych uczelni w Polsce i na świecie. Od 1998 do 2006 prowincjał polskich dominikanów.

„Wielki człowiek dialogu”

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 9 stycznia 2021 r. w kościele św. Wojciecha przy Placu Dominikańskim 2.

Fot. Dominikanie we Wrocławiu

Fot. Dominikanie we Wrocławiu

– Smutny dzień, w którym pożegnaliśmy wielkiego człowieka dialogu. Dialogu, od którego wszystko się zaczyna. Pojednanie, wspólnota, otwartość - te cechy zawsze towarzyszyły Ojcu Maciejowi Ziębie. Wychował tysiące młodych ludzi w duchu odpowiedzialności za wspólnotę. Drogi Ojcze, Wrocław, Polska, my wszyscy - będziemy zawsze o Tobie pamiętać i dbać o to, co dla nas zostawiłeś – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama