4. Zmarł Ludwik Ralski, ceniony nauczyciel XIV LO
Ludwik Ralski (z prawej) odbiera w Ratuszu z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka podziękowanie za najdłuższy staż pracy w charakterze nauczyciela Tomasz Hołod

Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Ludwik Ralski, nauczyciel z 56-letnim stażem, z czego 48 lat przepracował w LO XIV we Wrocławiu. "Człowiek pełen niespożytej energii, optymista, zawsze pogodny, uśmiechnięty, bezpośredni i serdeczny w kontakcie ze wszystkimi, których spotykał na swojej drodze, niezależnie od ich wieku i stanowiska" - tak wspomina go społeczność XIV LO. "Trudno myśleć o nim w czasie przeszłym – Ludwik po prostu jest i zawsze będzie w naszej pamięci".

W poniedziałek 11 grudnia w wieku 77 lat zmarł Ludwik Ralski, który przez 48 lat pracował w XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Był bardzo dobrym nauczycielem wychowania fizycznego, choć początkowo uczył także fizyki. "Ale przede wszystkim był człowiekiem z pasją, a dla wielu - autorytetem" - tak na swojej stronie internetowej, z wielkim żalem, żegna go społeczność szkolna Czternastki.

Ludwik Ralski przez wiele lat był trenerem uczniów, którzy pod jego kierunkiem odnosili sukcesy w koszykówce dziewcząt, piłce ręcznej dziewcząt, narciarstwie alpejskim, dwuboju nowoczesnym i streetballu.

Był wielokrotnie nagradzany:

• w 1996 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi,
  • w 2013 roku uhonorowano go Złotym Medalem za Długoletnią Służbę,
  • w 1999 roku otrzymał nagrodę Zarządu Miasta Wrocławia w uznaniu wybitnych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych,
  • jest laureatem konkursu "Belfer Roku 2007" na najlepszego nauczyciela wychowania fizycznego we Wrocławiu,
  • w 2022 roku z rąk prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka otrzymał podziękowanie za najdłuższy staż pracy w charakterze nauczyciela (wówczas było to 55 lat).

"Kochał życie i potrafił z niego korzystać, o czym świadczą jego zainteresowania: sport, podróże, wędrowanie, jazda na rowerze, wędkarstwo, grzybobranie, muzyka (złoty rock, szanty). Jego życiowe motto to przesłanie, które sam z powodzeniem stosował: „Ciesz się chwilą, zarażaj uśmiechem”. Uśmiech Ludwika będzie zawsze z nami. Od dawna żył myślą o kolejnym jubileuszu LO XIV - w 2024 roku będziemy obchodzić pięćdziesięciolecie jego istnienia. Jesteśmy pewni, że jak zwykle będzie nad wszystkim czuwał, chociaż już z innego świata".
Pożegnanie Ludwika Ralskiego na stronie internetowej XIV LO

Powiększ obraz: Ludwik Ralski (trzeci od lewej) podczas wręczenia przez prezydenta Sutryka wyróżnień dla nauczycieli w Ratuszu Tomasz Hołod

"Trudno myśleć o nim w czasie przeszłym – Ludwik po prostu jest i zawsze będzie w naszej pamięci" - czytamy na stronie XIV LO. Całe pożegnanie znajdziecie tutaj.

Profesora Ludwika żegnają przyjaciele, uczniowie i nauczyciele

Pod pożegnalnym postem na Facebooku Czternastki z wielkim smutkiem żegnają go przyjaciele, uczniowie i nauczyciele:

• "Strasznie smutna wiadomość! Każdy kto spotkał na swojej drodze Ludwika był szczęściarzem! Miałam to szczęście ! R.I.P!"
  • "Był naszym niezapomnianym wychowawcą. Byliśmy jego pierwszą klasą wychowanków, uczył nas też fizyki. Tak, tak, na początku uczył fizyki… Pan Bioderko… Dudek…Duduś… RIP".
  • "Żegnaj Profesorze Ludwiku! Nauczyłeś wiele, w tym tańczyć i grać w brydża, choć pewnie nie było to w żadnym programie nauczania! Dziękuję, że miałem okazję być Twoim uczniem!"
  • "Och nie!!! Wychowawca i pedagog wielu pokoleń. Dobry człowiek. Nauczyciel tańca w karnawale. Dziękuję, że miałam okazję dorastać pod Twoim okiem. Pokój Twojej pamięci".

Powiększ obraz: Nauczyciele siedzą na krzesłach w Ratuszu podczas uroczystości wręczenia wyróżnień. Wśród nich Ludwik Ralski Tomasz Hołod

Pogrzeb Ludwika Ralskiego we Wrocławiu

Pogrzeb Ludwika Ralskiego odbędzie się 18 grudnia 2023 r. (poniedziałek) o godz. 13:00 na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida 51. Rodzina prosi, aby pieniądze przeznaczone na kwiaty przekazać na rzecz fundacji zajmującej się wsparciem osób z chorobą nowotworową.

Najbliższym zmarłego oraz całej społeczności XIV LO składamy najszczersze wyrazy współczucia.