3. Komunikaty i ostrzeżenia
  4. Zderzenie tramwajów na pl. Orląt Lwowskich

Po godzinie 15.00 na placu Orląt Lwowskich doszło do zderzenia tramwajów linii 0P i 0L. Co najmniej 11 osób zostało rannych. W centrum miasta stworzyły się korki, a tramwaje linii 0L, 0P, 14, 24, 31, 32 kierowane były objazdami. Około 18.00 ruch został przywrócony. Prawdopodobnie przyczyną kolizji było niewłaściwe położenie zwrotnicy.

Do zderzenia doszło, gdy tramwaj linii 0L jadący od pl. Jana Pawła II w stronę pl. Orląt Lwowskich, zamiast jechać prosto, skręcił w lewo, w ul. Podwale. Tu zderzył się z prawidłowo jadącym tramwajem linii 0P. Jeden ze składów wykoleił się.

11 osób zostało rannych, dziewięć służby ratownicze opatrzyły na miejscu. Dwójkę poważniej poszkodowanych zabrano do szpitala, w tym motorniczego linii 0L.

Przez kilka godzin w centrum miasta spore utrudnienia czekały kierowców, zwłaszcza w okolicach placu Orląt Lwowskich, ul. Sądowej, Krupniczej, pl. Jana Pawła II. Około godziny 18.00 ruch został przywrócony, a tramwaje linii 0L, 0P, 14, 24, 31, 32 wróciły na swoje stałe trasy.

Na miejscu wypadku pracowały trzy zastępy straży pożarnej, policja, pogotowie oraz dźwig MPK. Służby badają przyczyny i okoliczności wypadku.

Przyczyną niewłaście położenie zwrotnicy

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną wtorkowego wypadku było niewłaściwe położenie zwrotnicy. Na ten moment nie wiadomo jednak czy było ono spowodowane błędem ludzkim czy awarią systemu sterowania zwrotnicą.

– Możemy wykluczyć, aby przyczyną tego zdarzenia był zły stan torowiska czy rozjazdu. Przepraszamy za zaistniałe utrudniania w ruchu. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby je jak najszybciej usunąć – informuje Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowy MPK Wrocław.

Policja i komisja wypadkowa MPK badają sprawę. Na razie zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja