4. Zbiórka na kościoły zniszczone podczas burzy

Metropolita wrocławski skierował apel do wszystkich parafii archidiecezji wrocławskiej o pomoc dla świątyń, które ucierpiały podczas nawałnicy, która w połowie lipca nawiedziła Dolny Śląsk. Pomoc finansowa ma być zbierana w najbliższą sobotę – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpnia każdego roku w kościołach archidiecezji wrocławskiej zbiera się ofiary na potrzeby nowobudowanych kościołów. W tym roku metropolita wrocławski abp Józef Kupny apeluje do wiernych aby wsparli te parafie, które najbardziej ucierpiały podczas lipcowej nawałnicy.

– Podczas burzy najbardziej ucierpiały kościoły w dekanacie Kąty Wrocławskie i Środa Śląska – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. Silny wiatr i grad spowodowały szkody na kilkaset tysięcy złotych. Wśród zniszczonych świątyń jest m.in. kościół pw. św. Anny w Ramułtowicach, gdzie wichura zburzyła połowę wieży kościelnej. Zniszczona została także znaczna część dachu. Fragmenty budowli spadły na pobliski cmentarz niszcząc dodatkowo kilkadziesiąt nagrobków.

Kolejną parafia dotkniętą przez żywioł jest wspólnota pw. św. Jadwigi ze Świdnicy Polskiej. – Tutaj zniszczone zostały kościół, plebania oraz budynki gospodarcze. Wichura zerwała dachówkę w dużej części z dachu plebani i kościoła. Z wieży kościelnej spadła kula z krzyżem. Powybijało szyby zarówno w kościele, jak i na plebanii na pierwszym piętrze – wylicza ks. Kowalski.

Z informacji, jakie już dotarły do kurii wrocławskiej, ucierpiał również kościół św. Jana Nepomucena w Radoszycach, gdzie została zerwana drewniana konstrukcja wieży dachowej. Grad powybijał okna witrażowe, a wybite okna i zniszczony dach do wnętrza świątyni dostała się woda.– Metropolita wrocławski prosi także wspólnoty, które ucierpiały podczas nawałnicy, o zgłoszenie tego faktu w kurii – dodaje ks. Rafał Kowalski.