4. Otwarcie jarmarku bożonarodzeniowego [NOWY BIULETYN]
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu Tomasz Hołod
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Na wrocławskich ulicach, placach i skwerach rozpoczął się już montaż świątecznych dekoracji. A lada dzień – dokładnie 24 listopada – zostanie otwarty w sercu miasta jarmark bożonarodzeniowy. Okazuje się, że nasz wrocławski jest wysoko ceniony w Europie. W najnowszym numerze biuletynu możecie przeczytać o nim ciut więcej: w jakich godzinach będzie czynny, co na nim kupimy i jaki będzie w tym roku kolor bucika, w którym możemy wypić grzańca?

wroclaw-pl-Nr 45-158-2023.pdf from Wroclaw

Przeczytacie również o tym, czy sztuczna inteligencja ma wpływ na życie wrocławian, czy miasto jest przygotowane na zimę i jaka inwestycja w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego właśnie została otwarta dla mieszkańców.

Jest już projekt budżetu Wrocławia na 2024 rok

Rekordowe 7 mld zł na wydatki związane z mieszkańcami – Wrocław przedstawił projekt budżetu na przyszły rok. Dochody wyniosą 6,72 mld zł, co oznacza niższy niż w ostatnich latach deficyt – w wysokości 315 mln zł. Pierwsze czytanie projektu przyszłorocznego budżetu zaplanowano na najbliższą sesję Rady Miejskiej 23 listopada.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Grafika przedstawiająca wydatki Wrocławia w 2024 roku www.wroclaw.pl
Grafika przedstawiająca wydatki Wrocławia w 2024 roku

Sprzęt sprawdzony, Ekosystem gotowy do zimy

Ponad 1155 km dróg do odśnieżenia, 1,5 tysiąca chodników, 113 ścieżek rowerowych, ponad 90 pługosyparek i 2 tysiące przystanków – tak w kilku liczbach przedstawia się sezon zimowy we Wrocławiu. Ekosystem przeprowadził kontrolę sprzętu i środków do zimowego utrzymania miasta i wie, że wszystko jest gotowe na pierwszy śnieg.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Na zimę przygotowano ponad 90 pługosyparek - 56 jezdniowych i 35 chodnikowych Grzegorz Rajter
Na zimę przygotowano ponad 90 pługosyparek - 56 jezdniowych i 35 chodnikowych

Skatepark już gotowy, teraz czas na Wesołą Górkę!

Zakończyła się budowa skateparku na wrocławskich Pilczycach pomiędzy ulicami Rękodzielniczą, Tkacką i Górniczą. Od środy, 15 listopada, z nowej przestrzeni do eksploracji mogą korzystać mieszkańcy. Tuż obok powstanie Wesoła Górka, czyli kolejny projekt realizowany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Wizualizacja Wesołej Górki na Pilczycach Zarząd Inwestycji Miejskich
Wizualizacja Wesołej Górki na Pilczycach

Studenci projektują przyjazny Wrocław dla pieszych

Zadaniem studentów Akademii Sztuk Pięknych jest przeanalizowanie problemów przemieszczania się po Wrocławiu różnych grup pieszych: dzieci zmierzających do szkół, dorosłych pokonujących codzienną trasę do pracy czy osób w podeszłym wieku. Ich praca ma pomóc poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Studenci Pracowni Podstaw Projektowania ASP we Wrocławiu zaangażowani w projekt "Przyjazne Miasto" ASP we Wrocławiu

Wrocławski jarmark wśród najlepszych w Europie

Na ten moment czekają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Już w piątek, 24 listopada, na wrocławskim Rynku zostanie otwarty jarmark bożonarodzeniowy, który został doceniony nawet przez ekspertów Christmas Tree World, największej w Wielkiej Brytanii firmy zajmującej się handlem choinkami. Według ich rankingu, nasz jarmark znajduje się w czołówce najlepszych w Europie!

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Kup książki na prezenty w Hali Stulecia

Katarzyna Nosowska czy Aleksander Kwaśniewski... to tylko niektórzy z gości 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek we Wrocławiu. Impreza, podczas której będzie ponad 220 wydawców, startuje w czwartek 30 listopada i potrwa do 3 grudnia.

Czytaj na s. 17

Powiększ obraz: Podczas targów można zaopatrzyć się już w prezenty na święta, np. książkę na początek przygody z czytaniem Oleksandr Poliakovsky

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

KLECINA: Przedszkolaki wybrały swoją radę dziecięcą

Przedszkole nr 56 Niezapominajka z ul. Wałbrzyskiej już od małego uczy dzieci demokracji. Od kilku dni mają Radę Dziecięcą Przedszkola. Na czym będzie polegała władza Ali, Zuzi i Marysi?

Czytaj na s. 12

LIPA PIOTROWSKA: Szansa na park między Kminkową i Fryzjerską

Miasto zyska dodatkową zieleń wielkości rynku. Urzędnicy miejscy złożyli właśnie wniosek do KOWR-u o przejęcie działek na osiedlu Lipa Piotrowska o łącznej powierzchni prawie 26 tys. mkw. Cel? Utworzenie zupełnie nowej enklawy zieleni.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Młodzi zastanawiali się, jak AI zmieni Wrocław
  • O tym, że prawa dziecka istnieją, wiedzą doskonale
  • Zdążyć przed mrozem. Trwa boom na sadzenie
  • Nowy parking przy Krynickiej na Gaju
  • Tajemniczy Ogród wypiękniał po wielkim remoncie
  • Kleczków się zmienia. Plan miejscowy pomoże
  • Od trzech pokoleń tworzą okulary dla wrocławian
  • Informator osiedlowy: Z obwodnicą i osiedlową ul. Średzką
  • Zapisz się na kurs pierwszej pomocy
  • A przed meczem był schabowy i chochla bigosu...