wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Opłaty za grób: mają czas do listopada

Na miejsca po likwidowanych grobach jest wielu chętnych. (fot. elg)

Około 15 tysięcy nieopłaconych grobów znajduje się na sześciu wrocławskich cmentarzach komunalnych, z czego najwięcej na cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim. W listopadzie nieopłacone groby będą likwidowane – przypomina Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Na cmentarzu Osobowickim jest najwięcej nieopłaconych mogił. Tam w pierwszej kolejności pójdzie do likwidacji kilkaset grobów. Opłatę za grob można wnieść na 20 lub 10 lat.

Reklama

Do dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek zostało niewiele czasu. To ostatnia szansa dla właścicieli i opiekunów grobów na cmentarzach komunalnych, które zostały opłacone ponad 20 lat temu, aby zapłacić za mogiłę na kolejne 20 lub 10 lat.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych na takich grobach przykleja kartki z ostrzeżeniem o przeznaczeniu mogiły do likwidacji, co ma przypomnieć o przedłużeniu dzierżawy. Zrywanie kartek nic nie daje, bo informacje te są wprowadzone do komputera.

– Akcje przyklejania kartek i likwidacji nieopłaconych grobow zaczęły przynosić efekt, bo w tym roku sytuacja wygląda lepiej i więcej zaległych opłat wpływa – podkreśla Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu. W ubiegłym roku w październiku nieopłaconych grobów na cmentarzach komunalnych było 17 tys. 

 – Dajemy spóźnialskim na zapłacenie aż nadto czasu, bo zwykle jest to dodatkowe pięć lat  – dodaje Zofia Kluszycka.

Jak zapowiada, spóźnialscy mają czas do listopada – potem, pracownicy ZCK po kolei będą likwidować na cmentarzach kwatery z grobami, których termin płatności minął 5 lat temu.  – Miejsc na cmentarzach, zwłaszcza na tradycyjne pochówki, brakuje, a chętnych na miejsca, zwłaszcza na takich cmentarzach jak Osobowicki czy Grabiszyński, jest bardzo wielu, więc nie będziemy dłużej czekać – podkreśla szefowa ZCK.

Ma nadzieję, że spóźnialscy lub opieszali się opamiętają. – W ubiegłym roku apele w mediach i informacje na cmentarzach odniosły skutek, bo po dniu Wszystkich Świętych i dniu Zadusznym zaczęli zgłaszać się do biura ZCK ludzie, aby zapłacić za mogiłę. Ci, którzy tego nie zrobili, a po czasie zorientowali się, że nie ma grobu na cmentarzu, mają do nas pretensje, często awanturują się. Chcielibyśmy tego uniknąć – kończy Zofia Kluszycka. Dodaje, że Wrocław wcale nie ma najwyższych opłat za miejsce na cmentarzu. W Łodzi kosztuje to ponad 1000 zł (na 20 lat), a we Wrocławiu - 650 zł.

Opłatę za grób można wnieść także na 10 lat. Opłata za 20 lat wynosi 650 zł. 

Wyszukiwarka grobów - sprawdź

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama