4. Zamki, jak z bajki! Trzy z nich są otoczone fosą
Zamek Karpniki na Dolnym Śląsku fot. Zamek Karpniki
Zamek Karpniki na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk słynie z licznych, klimatycznych zamków i pałaców, które często położone są w malowniczych miejscach. Trzy z nich są otoczone fosą i wyglądają, jak z bajki! Jeśli zastanawiacie się, gdzie można się wybrać na weekendową wycieczkę – koniecznie odwiedźcie te zamki na wodzie.

Zamki na wodzie na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to kraina zamków i pałaców. Trzy z nich są szczególnie wyjątkowe, bo otacza je woda. Wyglądają przepięknie! Zobaczcie, czy je znacie.

Zamek w Wojnowicach

Ta obronna siedziba rycerska leży zaledwie 25 km od Wrocławia w gminie Miękinia (powiat średzki). Gotycko-renesansowa nawodna budowla ma niezwykłe walory architektoniczne, malowniczą bryłę, ściśle związaną z kulturą późnośredniowiecznego Wrocławia.

Dla turystów otwarty jest od ośmiu lat. Znajdziemy tu restaurację, sale konferencyjne, pokoje hotelowe oraz biura fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Często są tu również organizowane koncerty, wernisaże czy wystawy.

Więcej o zamku w Wojnowicach dowiecie się z naszego poprzedniego artykułu. Zobaczcie!

Zobacz więcej: Ten zamek jest wyjątkowy. Siedem wieków temu rozgościł się na wodzie niedaleko Wrocławia

Zamek w Karpnikach

Zamek Karpniki położony jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, zaledwie 10 km od Karpacza. Otoczony jest fosą i parkiem z alejkami, a tuż obok jest również staw.

– To prawdziwy zamek. Nie tylko z nazwy. Ze średniowieczną fosą, wieżą strzegącą wejścia, labiryntem korytarzy i schodów oraz zamkowymi komnatami – czytamy na stronie zamku.

Zamek znajduje się na terenie niezwykłego miejsca na Dolnym Śląsku – Doliny Pałaców i Ogrodów, którą stanowi 30 unikalnych rezydencji. Wśród nich m.in. Pałac Wojanów, Pałac Staniszów oraz Pałac Pakoszów. To idealne miejsce zarówno do tego, aby odpocząć, jak i spędzić czas aktywnie.

Zamek w Piotrowicach Świdnickich

Renesansowy dwór obronny położony jest w powiecie świdnickim, w gminie Jaworzyna Śląska (ok. 60 km od Wrocławia). Został wybudowany w latach 1590–1599. W czasie II wojny światowej zamek został zniszczony i pozostał w ruinie przez wiele lat. Dopiero w latach 80. XX wieku rozpoczęto jego odbudowę.

Od nie­daw­na zamek na­le­ży do Fun­da­cji Och­ro­ny Dzie­dzic­twa Prze­mys­ło­we­go Śląs­ka. Obecnie jest częściowo dostępny do zwiedzania, powstaje w nim Muzeum Techniki Rolniczej. Okazjonalnie obiekt u­dos­tęp­nia­ny jest także przy or­ga­ni­za­cji wy­da­rzeń ple­ne­ro­wych.