°C Pogoda we Wrocławiu

4. Załatw sprawy urzędowe przez Internet w ePUAP

Obecnie kilkanaście a już wkrótce ponad 30 formularzy będzie dostępnych na  elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z Urzędu Miasta we Wrocławiu. Jest to system, który pozwala zrealizować sprawy urzędowe za pośrednictwem Internetu bezpłatnie i – co bardzo ważne – bezpiecznie.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to system informatyczny, dzięki któremu każdy może załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem Internetu. Ideą przyświecającą budowie ePUAP było stworzenie jednego, łatwo dostępnego i bezpiecznego elektronicznego kanału udostępniania usług publicznych.

ePUAP pozwala oszczędzić czas i pieniądze mieszkańca, które do tej pory trzeba było przeznaczyć na załatwienie sprawy w sposób tradycyjny. Dzięki platformie ePUAP wysłanie elektronicznego wniosku możliwe jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, niezależnie od miejsca pobytu (dom, praca, podróż). Sprawę wymagającą wizyty w kilku urzędach, można zrealizować w jednym miejscu, w dogodnym dla siebie czasie.

ePUAP proponuje dla użytkowników tzw. "profil zaufany". Jest to bezpłatna alternatywa dla podpisu elektronicznego. Dzięki niemu można bezpiecznie załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną. Usługa profilu zaufanego jest dostępna po zalogowaniu się na stronie ePUAP. Założenie profilu jest bardzo proste, daje oszczędności i pewność bezpieczeństwa.

Na platformie ePUAP są również dostępne formularze związane z Urzędem Miasta we Wrocławiu.

Za pośrednictwem Internetu można wypełnić i złożyć (stan na 18.03.2013):

• Dopisanie do spisu wyborców,
  • Oświadczenie dotyczące niezłożenia pełnomocnictwa lub prokury,
  • Oświadczenie dotyczące rolników posiadających przyczepy/naczepy wykorzystywane wyłącznie do celów rolniczych,
  • Oświadczenie o nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej (ORD-HZ),
  • Pismo ogólne do urzędu
  • Skargi, wnioski, zapytania do urzędu
  • Udzielenie pomocy społecznej
  • Udzielenie ulgi w zapłacie należności cywilnoprawnych wobec Skarbu Państwa
  • Wydanie zaświadczenia dla rolników,
  • Wydanie zaświadczenia o niezaleganiu lub zaleganiu w podatkach dla osób fizycznych i osób prawnych
  • Wydanie zaświadczenia o wysokości zobowiązań podatkowych spadkodawcy
  • Wydanie zaświadczenia w celu wykreślenia hipoteki umownej/kaucyjnej z tytułu wykupu nieruchomości
  • Wydanie zaświadczenia w celu wykreślenia hipoteki z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności,
  • Zaświadczenie o stanie zaległości podatkowych zbywającego,
  • Zmiana adresu do korespondencji lub zamieszkania,
  • Zwrot opłaty skarbowej

Wkrótce zostaną dodatkowo umieszczone formularze:

• Oświadczenie dotyczące niezłożenia pełnomocnictwa lub prokury,
  • Druk ORD-HZ,
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia o stanie zaległości podatkowych zbywającego,
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości zobowiązań podatkowych spadkodawcy,
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia w celu wykreślenia hipoteki umownej/kaucyjnej z tytułu wykupu nieruchomości,
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia w celu wykreślenia hipoteki z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności

W kolejce do publikacji czekają kolejne dokumenty.