wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Pokój Życzliwości dla dzieci w Jaszkotlu
Pokój Życzliwości dla dzieci w Jaszkotlu źródło: ZOL w Jaszkotlu

Pokój Życzliwości powstał w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci im. Jana Pawła II w Jaszkotlu. To już trzynasta tego rodzaju świetlica w Polsce przygotowana staraniem wrocławskiego Stowarzyszenia Pozytywne.com.

Reklama

Pokoje Życzliwości to akcja prowadzona przez wrocławskie Stowarzyszenie Pozytywne.com, która polega na wyremontowaniu świetlic szpitalnych na oddziałach dziecięcych w całej Polsce.

– Pokój Życzliwości to miejsce, które ma na celu przynieść chorym dzieciom wiele radości i zabawy, pomagając im w trudnych chwilach. Miejsce to pozwala najmłodszym pacjentom choć na chwilę zapomnieć o rozłące z rodzicami i w najprostszy sposób pokonać szpitalną nudę – mówi Katarzyna Dziewięcka, koordynator projektu Pokoje Życzliwości.

Czytaj także: Rozmowa z Tomaszem Żołyniakiem, twórcą stowarzyszenia Pozytywne.com, które w szpitalach w całej Polsce buduje pokoje życzliwości i przedsiębiorcą – współwłaścicielem firmy Energia Polska.

Tomasz Żołyniak to laureat rankingu organizowanego przez portal www.wroclaw.pl „30 Kreatywnych Wrocławia 2018”.

Wizualizacja, pokój życzliwości, projektant Katarzyna Wilgan, źródło: Pozytywne.com

Pokój Życzliwości powstał dzięki sponsorom

Koszt przygotowania Pokoju Życzliwości w Jaszkotlu to ponad 50 tys. zł i są to środki w całości przeznaczone na jego remont i wyposażenie. Organizatorzy akcji podkreślają, że stworzenie przyjaznego dzieciom miejsca w Jaszkotlu zrealizowano dzięki wsparciu firm: Dr. Schumacher oraz Energia Polska. Wykładziny podłogowe podarowała firma Forbo. Natomiast remont świetlicy przeprowadziły przedsiębiorstwa: Konstans i TRIDO.

– W świeżo wyremontowanym pomieszczeniu dzieci mogą korzystać ze sprzętu telewizyjnego, gier edukacyjnych oraz przyborów szkolnych. Pokój składa się z 4 stref: artysty, zabawy, edukacji oraz czytelni. Projekt realizowany jest we współpracy z przedstawicielami psychologów dziecięcych, pediatrów, pedagogów oraz projektantów wnętrz – dodaje Katarzyna Dziewięcka.

Więcej informacji o samym projekcie i jego realizacji :

Dzieci w ZOL w Jaszkotlu potrzebują pomocy

Ośrodek ma pod opieką 65 dzieci, w wieku od kilku miesięcy do 18 lat. Wszystkie w ciężkim stanie zdrowia, z upośledzeniem fizycznym lub intelektualnym. Najczęściej są sierotami.

Wizualizacja, pokój życzliwości, projektant Katarzyna Wilgan, źródło: Pozytywne.com

Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Personel, w większości osoby świeckie, liczy ok. 100 osób – są to lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni i fizjoterapeuci. Zakład ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W ramach umowy finansowane są świadczenia medyczne. Cała reszta – żywność, środki pielęgnacyjne, art. codziennego użytku, ubrania, leki, i rachunki za media – finansowana jest z pieniędzy od sponsorów i 1 proc. przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Placówka realizuje projekty unijne i wykorzystuje dofinansowania ze źródeł krajowych.

Czytaj także: Ośrodek w Jaszkotlu: potrzebują pomocy i wolontariuszy

Siostry z Jaszkotla cieszą się z każdej formy pomocy. Ale najbardziej marzą o tym, aby ich dzieci znalazły rodziny, które zechcą je adoptować i dać miłość.

Więcej informacji na stronie placówki – czytaj tutaj.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci im. Jana Pawła II prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej w Jaszkotlu, tel./fax: 71 390 68 83. Organizacja pożytku publicznego KRS Nr 0000242402.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl