4. Zajęcia dla dzieci i młodzieży podczas strajku nauczycieli

Zajęcia dla dzieci i młodzieży podczas strajku nauczycieli

Ewa Waplak, Redakcja www.wroclaw.pl,

23 jednostki i spółki miejskie, partnerzy społeczni – w tym kluby sportowe – przygotowały ofertę dla dzieci i młodzieży na czas strajku nauczycieli. Oferta znajduje się u dyrektorów placówek edukacyjnych.

– Ryzyko realnego strajku istnieje. Trzymam kciuki za to, co wydarza się w Warszawie. Mam nadzieję, że strona rządowa uzna, że edukacja i kwestie oświaty są polską racją stanu. Od wielu miesięcy samorządy ponoszą skutki wprowadzanych reform. Znosimy te skutki i płacimy za te skutki – mówił  prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Ponad 20 miejskich i społecznych podmiotów jest do dyspozycji dyrektorów placówek edukacyjnych, uczniów oraz rodziców podczas zapowiadanego strajku nauczycieli. Czy w ilu wrocławskich szkołach dojdzie do protestu – nadal nie wiadomo.

Wszystko zależy od rozmów między związkowcami a Ministerstwem Edukacji Narodowej.

– Nauczyciele każdego dnia mogą do niego dołączyć lub zrezygnować – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, uczniów i dyrektorów placówek, przedstawiamy specjalną ofertę dodatkowych zajęć, które będzie można przeprowadzić zarówno na terenie szkół, jak i poza nimi.

Opublikowany przez Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Środa, 3 kwietnia 2019

Czytaj też: Spotkanie z dyrektorami wrocławskich placówek edukacyjnych ws. ewentualnego strajku nauczycieli

Oferta dla nauczycieli i rodziców

Na czas strajku miasto przygotowało ofertę uzupełniającą, która pomoże dyrektorom wrocławskich placówek edukacyjnych oraz rodzicom zaopiekować się dziećmi, a uczniom przejść przez ten czas.

– Pakiet działań jest bardzo szeroki – dodał prezydent – m.in. o tym rozmawialiśmy przed chwilą z 250 dyrektorami przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Bo to właśnie do dyrektorów placówek i rodziców będzie należała decyzja, z których zajęć i w jakiej formie skorzystają. To dyrektorzy odpowiadają za organizację pracy szkoły i to oni, uwzględniając sytuację w placówce, podejmą decyzję, w jaki sposób z oferty skorzystać.

Uczniów zapraszają między innymi MPK, Aquapark, Stadion Wrocław, Hydropolis, kluby sportowe, Wrocławski Park Technologiczny czy wrocławskie zoo. Jednostki zapraszają uczniów oraz ich opiekunów, zajęcia będą bezpłatne albo płatne symbolicznie.

Ważne!

Rodzice muszą zgłosić chęć udziału w zajęciach dyrekcji szkoły.

– Dysponujemy bazą 23 podmiotów, która ma wykwalifikowaną kadrę. Jeżeli będzie potrzeba dyrektorów szkół, będą działali mobilni trenerzy i opiekunowie, którzy przyjadą i poprowadzą zajęcia – wylicza wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska, która w mieście odpowiada między innymi za edukację.

Przy prezydencie miasta pracuje również zespół monitorujący, który kontroluje sytuację. – Jesteśmy do dyspozycji dyrektorów i rodziców – zapewnia Renata Granowska.

Z rezerwy prezydenta na organizację oferty uzupełniającej na czas strajku przeznaczono 500 tys. zł. – Liczymy, że do strajku nie dojdzie, ale jeżeli będzie protest, priorytetem są egzaminy gimnazjalne w tym niełatwym roczniku, egzaminy ośmioklasistów, zaopiekowanie uczniów oraz pomoc prawna dla dyrektorów szkół – zapewnia dyrektor Departamentu Edukacji Jarosław Delewski.

Egzaminy

Za przeprowadzenie egzaminów odpowiada Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.

– Cieszą nas jasne deklaracje ze strony pana kuratora i pani minister, którzy jednoznacznie informują, że do egzaminów dojdzie i zostaną one przeprowadzone zgodnie z przepisami. Urząd Miejski i dyrektorzy oczywiście pozostają do dyspozycji, aby pomóc zespołom egzaminacyjnymi w przeprowadzeniu testów – mówił Jacek Sutryk.

Wczoraj minister Anna Zalewska podpisała rozporządzenie, które pozwala, aby każda osoba, mająca kwalifikacje pedagogiczne, mogła być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów.

Departament Edukacji poprosił dyrekcje szkół, aby placówki –  w związku z zapowiadanym strajkiem – odpowiednio wcześnie przygotowały sale do egzaminów.

Pensje a strajk

– Fundusz na wynagrodzenia dla nauczycieli zostanie przekazany do szkół w niezmienionej wysokości. Jednak Wrocław nie stoi ponad prawem i pensje dla protestujących nauczycieli zostaną wypłacone wedle przepisów prawa i obowiązujących uchwał. Pamiętajmy, że ewentualne potrącenia wynagrodzeń można zrekompensować. Jednocześnie Departament Edukacji prowadzi rozmowy na temat dodatków dla nauczycieli – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.