wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. XIV Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI 2019
 XIV Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI 2019 archiwum DI Polska

Półtora tysiąca uczestników z całej Polski, stu czterdziestu wolontariuszy, wyjątkowe projekty, spotkania i nauka przez zabawę – Wrocław na trzy dni stanie się polską stolicą kreatywności. W piątek, 1 marca, rusza XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination.

Reklama

Ceremonie otwarcia i zamknięcia Olimpiady, a także Wieczór Integracyjny (Wyzwanie Bliźniacze) odbędą się w tym roku w hali Orbita przy ul. Wejherowskiej. 

Prezentacje Wyzwań Drużynowych i Wyzwania Na Już będzie można oglądać w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Jacka Kuronia 14.

Zobacz: Tegoroczne Wyzwania Olimpiady Kreatywności DI

Natomiast zamknięte dla publiczności warsztaty i atrakcje dla drużyn znajdą swoje miejsce w Zespole Szkół nr 2 we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 105. 

Na XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI pokaże się 2000 uczestników, 20 drużyn z zagranicy, 330 trenerów z całej Polski, 65 ekspertów oceniających prezentacje drużyn, a wpierać ich będzie 120 wolontariuszy, 20 stanowisk/warsztatów edukacyjnych oraz oczywiście wierni kibice – rodzice, przyjaciele i mieszkańcy Wrocławia. 

Efekty kilkumiesięcznej burzy mózgów

Na Olimpiadę uczestnicy przyjadą z samodzielnie zbudowanymi urządzeniami latającymi, transportującymi ładunki. Z ważącymi kilkadziesiąt gramów konstrukcjami, które wytrzymują nacisk setek kilogramów. Z symp-o-matami, pokazującymi, jak stany chorobowe wpływają na ludzki organizm. Z własnymi projektami prospołecznymi i improwizowanymi skeczami.

Nad swoimi projektami pracowali kilka miesięcy, w kilkuosobowych zespołach i pod czujnym okiem trenerów. Teraz nadszedł czas, by zaprezentowali efekty swojej pracy przed gronem ekspertów i publicznością. 

Od przedszkolaka do studenta

Najmłodsi z nich mają 4 lata, najstarsi 24. Wszystkie kostiumy, dekoracje, konstrukcje, a także scenariusz i pomysł na rozwiązanie przygotowują sami. Samodzielność to jedna z najważniejszych zasad w Destination Imagination – uczestnicy nie mogą korzystać z tzw. pomocy z zewnątrz (rodziców, nauczycieli, kolegów spoza drużyny).

– Dorośli mogą pokazywać spectrum możliwości i inspiracji, uczyć nowych umiejętności, wyjaśniać, „jak to działa?”. Ale ostateczne pomysły i ich realizacja należą wyłącznie do drużyny. Uczestnicy starają się więc przygotować swoją prezentację najlepiej, jak potrafią, ale na poziomie swoich możliwości, a nie możliwości i oczekiwań dorosłych – mówi Kamila Januszko z Fundacji Destination Imagination Polska, organizatora Olimpiady.

Każda drużyna weźmie też udział w tak zwanym Wyzwaniu Na Już, podczas którego, w niedoborze czasu, wiedzy i materiałów, będzie rozwiązywać nieznane wcześniej zadanie. Najlepsi z najlepszych otrzymają prawo wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i reprezentowania Polski na Światowej Olimpiadzie Kreatywności w Kansas City (22-25 maja br). 

Nie tylko zdrowa rywalizacja

Chociaż podczas Olimpiady DI wszystkie drużyny są poddawane ocenie ekspertów i rywalizują o wygraną, to nie o zawody przede wszystkim tu chodzi, a o dobrą zabawę i zdobywanie nowych umiejętności. Dlatego na uczestników czekają też atrakcje dodatkowe.

Dzięki zaangażowaniu 40 organizacji i instytucji, w ciągu dwóch dni uda się przeprowadzić ponad 450 godzin bezpłatnych zajęć. Ich zakres tematyczny będzie bardzo szeroki: od warsztatów pantomimicznych i tanecznych, przygotowanych przez studentów wrocławskiej szkoły animatorów kultury SKiBA, przez warsztaty relaksacyjne z wolontariuszami EVS, zajęcia plastyczne, eksperymenty z Hydropolis, szkolenia z prowadzenia międzynarodowych projektów, aż po warsztaty z elektroniki, robotyki i budowania prototypów pojazdów, prowadzone przez koła naukowe z Politechniki Wrocławskiej.

Olimpijczycy DI „spotkają się” również z łazikiem marsjańskim, bolidem wyścigowym z włókna węglowego, łodzią solarną, a nawet, dzięki okularom VR, udadzą się na spacer po Księżycu.

– Jesteśmy zachwyceni faktem, że tyle fantastycznych organizacji chce pokazać dzieciakom i młodzieży, że nauka nie musi być ani nudna i trudna. A to, czego dzisiaj uczą się w szkole, jutro będą mogli wykorzystać do tworzenia naprawdę niezwykłych projektów, przekuwając swoje hobby w zawód – podkreśla Kamila Januszko. 

Ważni patroni

Znaczenie idei rozwijania kreatywności u najmłodszych Polaków docenili w tym roku, obejmując Olimpiadę patronatem honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Dolnośląski Kurator Oświaty, Polskie Stowarzyszenie Kreatywności oraz Prezydent Wrocławia. 

Zdjęcia: z ubiegłorocznej edycji Olimpiady Kreatywności we Wrocławiu, DI Polska

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl